BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

ORLIK – PTAK JAKICH MAŁO W OPERZE I NAD BIEBRZĄ

Jedynym realnym miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć orlika grubodziobego są biebrzańskie bagna. Orlik grubodzioby jest bowiem ptakiem bagien. Ale jest też  "odludkiem", unika sąsiedztwa ludzkich siedzib. Jest gatunkiem wymierającym w zastraszającym tempie. W podmokłych lasach, gdzie ptaki te budują gniazda, wycina się dojrzałe i odpowiednie dla nich drzewa. W Polsce mamy tylko 10-15 par orlików grubodziobych i wszystkie one gniazdują w Biebrzańskim  Parku Narodowym oraz w jego otulinie, gdzie został nakręcony film: „Orlik – ptak jakich mało”. Film przedstawia historię dwóch orlikowych rodzin, wychowujących młode w niedostępnych biebrzańskich lasach. Na ekranie zobaczyć można codzienne życie rodziny, ale też poznać wielu innych mieszkańców Doliny Biebrzy. Przewodnikiem po tajemniczym świecie Biebrzy jest doktor Grzegorz Maciorowski, człowiek który ochronie ptaków poświęcił całe swoje życie. I który na własne oczy widzi zagładę orlików. Przez trzydzieści lat badań, ani razu nie zanotował, by w którymkolwiek gnieździe rodzicom udało się wychować 2 pisklęta. Zawsze przeżywa tylko jedno. Dlatego, co roku jedynie od 2 do 7 młodych orlików grubodziobych uzyskuje samodzielność na biebrzańskich bagnach.

Orlik grubodzioby migruje na zimę przez Turcję do Afryki. Tam właśnie strzela się do ptaków, bo strzelanie do skrzydlatych podróżników jest popularnym „sportem”. Przez ludzką próżność ginie jeden z najrzadszych i najmniej poznanych ptaków świata.

 

O tym wszystkim opowiada film Ireneusza Chojnackiego, który miał premierę w ostatni piątek (18.10)  w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.  Z uwagi na drastycznie spadającą populację orlików grubodziobych, filmowcy podczas kręcenia filmu zachować musieli szczególną ostrożność. Filmowanie rozpoczęto wiosną, ale już po wykluciu się piskląt, tak  aby rodzice nie porzucili gniazda. Film zawiera sceny z życia orlików nigdy dotąd nie prezentowane w żadnym z filmów przyrodniczych. Jest to dokument unikatowy.

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP z premiery filmu i konferencji prasowej

Ten obraz to część szerszego projektu  „Orlik – ptak jakich mało”, służącego ochronie populacji orlika grubodziobego oraz  opracowaniu krajowego planu ochrony tego gatunku. Oprócz działań ochronnych, takich jak monitoring gniazd przy użyciu kamer, ręczne wykaszanie i odkrzaczanie bagien czy budowa 30 platform gniazdowych, zaplanowano także badania przyrodnicze i działania promocyjne. Częścią tych działań są także warsztaty organizowane przez edukatorów dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty dla uczniów szkół i przedszkoli z Białegostoku odbywać się będą w Operze i Filharmonii Podlaskiej do czwartku.

 

 

 

Źródło