BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

PROJEKT OPERY PREZENTOWANY W MIŃSKU

Unikalny projekt „Tuzin. Niemaŭla” realizowany przez OiFP oraz niezależny portal muzyczny Tuzin.fm znalazł się w programie kończącego się właśnie, jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku na Białorusi.

3 listopada   w mińskim kinie „Pieramoha” pokazane zostały  trzy archiwalne filmy, które w ramach projektu były  ilustrowane muzycznie.  Trzech białoruskich wykonawców– Ilo&friends, Siarhiej Pukst i Relikt – skomponowało oryginalną muzykę do pierwszych białoruskich niemych filmów: „Prostytutka” (1926), „Kastuś Kalinouski” (1927), „Narodzona w ogniu” (1929). Warto  dodać, że dwa ostatnie obrazy miały swoje polskie premiery ponad rok temu w Białymstoku przy Odeskiej 1.  Dotychczas w Polsce nie prezentowana była jeszcze „Prostytutka” z muzyką białostockiego zespołu Ilo&friends.

Choć filmy z muzyką na żywo w europejskiej kulturze zagnieździły się na dobre, na Białorusi to wciąż ciekawostka. Dlatego projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i niezwykle żywiołowymi reakcjami w Mińsku. Smaczku całemu przedsięwzięciu dodał fakt, że wykonawcy grali na żywo muzykę do oryginalnych taśm filmowych. Do tej pory filmy znajdowały się w Moskwie, gdzie są przechowywane w Państwowym Funduszu Filmowym Rosji, który przez wiele lat nie chciał udostępniać kopii. To wydarzenie bez precedensu wymagało porozumienia na szczeblu ministerstw kultury obu krajów: Białorusi i Rosji, a co ważniejsze otworzyło drogę do współpracy w dziedzinie filmu. Tym samym projekt „Tuzin. Niemaŭla” nieoczekiwanie zmienia losy białoruskiej kinematografii.

Najważniejsze jednak, że taśmy filmowe, które trafiły do Mińska pocztą dyplomatyczną, wytrzymały historyczną próbę, a artyści zachowali zimną krew reagując  na nieoczekiwane i zaskakujące rozwiązania na ekranie.

Kolejne pokazy odbędą się w Hajnówce, Terespolu, Brześciu, Grodnie i w Białymstoku.

Warto dodać, że w 2012 roku  „Tuzin. Niemaŭla” zdobył nagrodę  Ultra-Music Awards w kategorii „Projekt roku”.

W najbliższym czasie opublikowane zostaną plakaty stworzone  do filmów przygotowane przez  przez współczesnych artystów: Vasilisę Palanina-Kalenda, Lavona Volskaha i Andrzeja Wieteszkę.

Projekt współfinansowany jest przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie”.

 

Źródło