W ramach obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza do obejrzenia specjalnej wystawy „Józef Piłsudski – od zesłańca do marszałka”. Wystawę udostępniło Muzeum Wojska w Białymstoku, autorką jest kustosz Irena Kosztyła. Opracowanie plastyczne Barbara Bielawiec.
Wystawę obejrzało już kilkanaście grup zorganizowanych – uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także uczestniczący w koncertach symfonicznych melomani.
Bohaterem ekspozycji oraz towarzyszących jej gawęd historycznych jest „genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty”. Z olbrzymim zainteresowaniem uczniowie słuchają m. in. opowieści o tym, jak Piłsudski jako emisariusz kółka samokształceniowego „Spójnia”, udał się z misją o wsparcie finansowe do koncertującej w Wilnie słynnej śpiewaczki Marceliny Sembrich – Kochańskiej. Artystka życzliwie ofiarowała 2000 rubli, czyli cały dochód z koncertu. Dzięki jej hojności powstała wówczas jedyna tajna biblioteka polska w Wilnie.
Młodzież z uwagą słuchała o brutalnym pobiciu kolbami karabinów 20-letniego Piłsudskiego podczas buntu w więzieniu w Irkucku. Wybito mu wówczas dwa przednie zęby. Mało kto wie, że wąsy zapuścił właśnie po to, by ukryć ubytki w uzębieniu.
Wiele emocji wśród młodzieży wzbudza fakt, że jako konspiracyjny działacz Polskiej Partii Socjalistycznej wielokrotnie zatrzymywał się w Białymstoku. W mieszkaniach przy ul Staromiejskiej, Mikołajewskiej (obecnie Sienkiewicza), Starobojarskiej 9 oraz Wiktorii 6. „Bibułę” przechowywał w … fortepianie u państwa Ruszczewskich przy ul. Ogrodowej.
21 sierpnia 1921 roku Marszałek Józef Piłsudski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku i był to ostatni w jego życiu tak długi pobyt w tym mieście.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. 42 Pułku Piechotyw Białymstoku z nauczycielką historii Marzeną Joka. Foto Michał Heller/OiFP
Klasy pierwsze Publicznego Gimnazjum nr 2 im.42 Pułku Piechoty w Białymstoku z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawych prelekcji historycznych poświęconych osobie i dokonaniom Józefa Piłsudskiego. Szczególnie szczerze dziękujemy Pani Kustosz Irenie Kosztyła za rzetelnie przekazaną wiedzę o tym skromnym, ale wielkim człowieku. Bardzo dobrze, że Opera i Filharmonia Podlaska zorganizowała to wspaniałe przedsięwzięcie edukacyjne, które w 95. Rocznicę Odzyskania Niepodległości pozwoliły nam Nauczycielom i Uczniom dowiedzieć się o faktach dotyczących odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Uczniowie i nauczycielka historii, Białystok 5 listopada 2013
Klasy VIc i Va ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Białymstoku serdecznie dziękują za wspaniałe lekcje historii poświecone jednemu z największych Polaków w historii – Józefowi Piłsudskiemu, który wniósł poważny wkład w odzyskanie niepodległości i budowę państwowości polskiej. Dziękujemy także za bardzo interesującą wystawę autorstwa Pani Kustosz Irenie Kosztyło, która pozwoliła nam poznać wiele nieznanych, interesujących faktów z życia Wielkiego Polaka.
Nauczyciel historii mgr Aneta Popławska