Trzech artystów, trzy spojrzenia na historię kina. W ramach projektu Tuzin. Niemaula powstały plakaty do białoruskich archiwalnych filmów z czasów kina niemego. Tej trudnej sztuki podjęli się współcześni artyści: Vasilisa Palanina-Kalenda, Lavon Volski i Andrzej Wieteszka. Projekt Tuzin. Niemaŭla realizowany jest przez OiFP oraz niezależny portal muzyczny Tuzin.fm.
Na początku trzech białoruskich wykonawców– Ilo&friends, Siarhiej Pukst i Relikt – skomponowało oryginalną muzykę do pierwszych białoruskich niemych filmów: „Prostytutka” (1926), „Kastuś Kalinouski” (1927), „Narodzona w ogniu” (1929). Kolejny etap to projekcie z muzyką na żywo w Mińsku, Hajnówce, Terespolu, Brześciu, Grodnie i w Białymstoku. Teraz czas na plakaty.
Do filmu „Prostytutka” plakat stworzyła Vasilisa Palanina-Kalenda, młoda artystka z Mińska. Vasilisa przygotowuje dopiero drugą indywidualną wystawę, ale ma swój styl i współczesny design nie jest jej obcy. Na co dzień jest głównym designerem czasopisma „Makulatura”.
„Kastuś Kalinouski” to film o białoruskim bohaterze narodowym. Choć jego rola na przestrzeni czasów była oceniana różnie, to bez wątpienia jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci historycznych. Dlatego też plakat do tego filmu stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów współczesnej białoruskiej kultury, muzyk kultowy, autor tekstów, poeta, artysta – Lavon Volski.
Trzecim artystą, który podjął się współpracy przy tym projekcie, jest polski grafik, art designer Andrzej Wieteszka, znany m.in. ze stworzenia oprawy graficznej Halfway Festival – festiwalu w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wieteszka na warsztat wziął film „Narodzona w ogniu”.
Dziękujemy wszystkim artystom, a ich pracę można będzie obejrzeć w OiFP już 13 grudnia. Wtedy odbędzie się oficjalna prezentacja wydawnictwa DVD z filmami oraz wystawa białoruskiego plakatu filmowego z kolekcji Muzeum Historii Białoruskiego Kina z Mińska.