Genialny litewski pianista Lukas Geniušas i Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Juozasa Domarkasa to bohaterowie sobotniego wieczoru (21 grudnia) w Operze i Filharmonii Polskiej – Europejskim Centrum Sztuki. V Koncert fortepianowy es-dur zwany „Cesarskim” Ludwiga van Beethovena zachwycił publiczność.
Na widowni zasiedli melomani, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych z obu krajów: Polski i Litwy. Koncert wspólnie rozpoczynali marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański i wiceminister kultury Litwy Edward Trusewicz. Artystyczne spotkanie obu krajów kończyło bowiem prezydencję Republiki Litewskiej w Radzie Unii Europejskiej. Marszałek Dworzański przypominał, że w czasie litewskiej prezydencji Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020, "niezwykle korzystny również dla Polski". Minister Trusewicz dodawał, że w tym budżecie swoje miejsce ma także kultura. Przypomniał, że przez ostatnie pół roku także w Polsce odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych pokazujących litewską kulturę. „Rozmawialiśmy także o tym jaka przyszłość czeka i jakie są wyzwania przed europejską kulturą. Kultura łączy nas, także w Białymstoku” - mówił litewski wiceminister kultury. Warto dodać, że Edward Trusewicz jest dyrygentem, pedagogiem i działaczem społeczności polskiej na Litwie, sekretarzem Związku Polaków na Litwie. Pracował jako reżyser i kierownik artystyczny na krajowych i międzynarodowych festiwalach kultury polskiej. Związany jest z Polskim Chórem Pokoju jako członek rady artystycznej oraz koordynator chóru na Litwie.
A Lukas Geniušas w 2010 roku wziął udział w prestiżowym Konkursie Chopinowskim. Zajął tam II miejsce i zdobył nagrodę specjalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. Po sukcesie w Warszawie występował w wielu krajach, m.in. w Brazylii, Japonii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech i Francji.
Do Opery i Filharmonii Podlaksiej zaproszeni zostali także przedstawiciele mniejszości litewskiej mieszkającej głównie w rejonie Sejn i Puńska w województwie podlaskim. Kilka godzin wcześniej uczniowie Szkoły Muzycznej z Puńska zaprezentowali swoje umiejętności na koncercie w ramach Opery Młodych. Zagrali m.in. na tradycyjnych instrumentach litewskich: birbynie, lamzdialis i scrabalai.
Kilka dni temu bajka muzyczna „Jaś i Małgosia” przygotowana przez Operę i Filharmonię Podlaską z sukcesem pokazywana była w Wilnie. Obejrzało ja ponad 1400 polskich dzieci z Wileńszczyzny.
Litwini dadzą koncert. Na zakończenie prezydencji Litwy
Gazeta Wyborcza, 18 grudnia 2013
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,15160762,Litwini_dadza_koncert__Na_zakonczenie_prezydencji.html#TRrelSST