Od 2 stycznia 2014 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na nowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Otwartej kilka dni temu (18.12) wystawie „Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie” towarzyszyć będą warsztaty historyczne i plastyczne. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mogli poznać historię wachlarzy i kostiumów teatralnych. Dowiedzą się dlaczego „bez wachlarza damy nie pokazały się na przechadzce lub jadąc, nawet i w domach, zasłaniając się nim od słońca, chłodziły powiewając nim, osobliwie kiedy tańcem lub przechadzką były zmordowane” (Sławomir Kisieliński „Spojrzenie zza wachlarza”). Prowadzący zajęcia zabiorą w niezwykłą podróż w czasie, by uczniowie mogli poznać biografie najwybitniejszych artystów polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku (m.in. Heleny Modrzejewskiej, Niny Grudzińskiej , Jana Kiepury, Niny Andrycz).
Podczas warsztatów plastycznych wykonywane będą kolaże nawiązujące do strojów z poprzednich epok oraz kostiumów teatralnych. Młodzież będzie mogła poznać także funkcję estetyczną wachlarzy. W planach jest także projektowanie własnych wachlarzy na specjalne okazje: święta, wyjścia do opery czy teatru oraz na karnawał.
„Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – tak zatytułowane są interaktywne zajęcia edukacyjne przygotowane wspólnie przez Operę i Filharmonię Podlaską, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie oraz Radio Białystok. Zajęcia poświęcone są życiu i zagładzie białostockich Żydów w czasie II wojny światowej. Podczas spotkania z edukatorami uczniowie i nauczyciele będą mogli wysłuchać fragmentów słuchowiska „Wciąż jesteśmy liczni” wg sztuki Marty Sokołowskiej (Polskie Radio Białystok) w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Żydowski Instytut Historyczny przygotował także specjalny pokaz multimedialny fotografii archiwalnych. W Operze i Filharmonii Podlaskiej oglądać można też wystawę zatytułowaną” „…Rękopisy tu grzebię i sieję…”. Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Żydowski Instytut Historyczny).
Szczegóły działań edukacyjnych:
http://www.oifp.eu/pl/edukacja.html