BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

PODSUMOWANIE ROKU W OiFP

Ponad 500 wydarzeń w ciągu minionego roku i prawie 207 tysięcy odwiedzających – tak wygląda podsumowanie 2013 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki  w Białymstoku.

„Traviata”, „Upiór w Operze” i „Pimpinone” – to premiery tego roku.

Przebojem był oczywiście musical Andrew Lloyda Webbera „Upiór w Operze”. Premierę miał pod koniec maja. Od tego czasu obejrzało go 41 i pół tysiąca osób na 60-ciu spektaklach. Widzowie wykupowali także bilety na tegoroczne marcowe przedstawienia.

Po raz pierwszy w Białymstoku pokazana została opera kameralna. Postanowiliśmy rozpocząć od  opery komicznej niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna ‘Pimpinone”. Spektakl ten pokazywany był także we wnętrzach barkowych Pałacu Branickich w Białymstoku i na Zamku w Łańcucie. Inaugurował nowy sezon artystyczny w Suwalskim Ośrodku Kultury. 

20 grudnia odbyła się widowiskowa premiera „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Krytycy muzyczni określają  tę operę jako  najdoskonalsze  dzieło kompozytora. W ubiegłym roku  przypadała  200. rocznica urodzin tego najwybitniejszego twórcy operowego  i 160. rocznica wystawienia „Traviaty”.

Opera i Filharmonia Podlaska z powodzeniem wznawiała także musical ‘Korczak” – uznany za najlepszy spektakl muzyczny 2012 roku oraz operę narodową Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”.

Bardzo mocną częścią pracy  OiFP jest działalność filharmoniczna. Ponad 50 koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych wysłuchało 17 i pół tysiąca widzów. Warto przypomnieć choćby wielki koncert z okazji 70 rocznicy powstania w getcie białostockim czy wizytę jednego z największych artystów naszych czasów, światowej sławy skrzypka Shlomo Mintza. 

Ogromnym powodzeniem cieszyła się interaktywna bajka muzyczna „Jaś i Małgosia”.  Aktorzy wspólnie z muzykami zagrali ten spektakl 108 razy.  Bawiło się i uczyło dzięki tej bajce ponad 10 tysięcy widzów. Warto dodać, że  przedstawienie inaugurowało nowy sezon artystyczny w Internetowym Teatrze Telewizji Polskiej.  Ponad 32 tysięcy uczniów z całej Polski w 400 placówkach mogło oglądać przez łącza internetowe bajkę graną w Białymstoku.  Jaś i Małgosia już mają za sobą pierwszy wyjazd zagraniczny. W grudniu w Wilnie w Domu Kultury Polskiej  spektakl muzyczny obejrzało około 1400 dzieci.

Edukacja to bardzo ważną część działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej. W ponad 200 przedsięwzięciach edukacyjnych uczestniczyło prawie 33 tysiące dzieci i młodzieży. Odbywały się spektakle szkole (12 i pół tysiąca widzów), lekcje muzyczne i  lekcje historyczne (prawie  6.800), warsztaty edukacyjne (3.100), funkcjonowały tzw. Poniedziałki muzyczne czy Otwarte próby generalne.  Na koncerty edukacyjne przyszło prawie 4 tysiące młodych widzów.

Do tego ponad 53 tysiące osób odwiedziło 14 wystaw. Najważniejsze wydarzenia w tej dziedzinie to wystawa przygotowana wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie zatytułowana:  „…Rękopisy tu grzebię i sieję…” Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta  Warszawskiego. W grudniu przed premierą ‘Traviaty” otwarta została niezwykła ekspozycja „Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie”.  Wystawom towarzyszą specjalnie przygotowane przez edukatorów warsztaty i zajęcia edukacyjne. Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski w październiku otrzymał  Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal przyznała Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas  „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”.

 

W czerwcu zaś prof. Violetta Bielecka kierująca chórem OiFP odebrała w  Poznaniu  prestiżową nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego. Nagroda  jego imienia przyznawana jest co roku osobom zasłużonym dla muzyki chóralnej.

 

Opera i Filharmonia Podlaska znalazła się w dziesiątce najlepszych produktów turystycznych regionu. Konkurs organizowała Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. W kwietniu Opera i Filharmonii Podlaska uhonorowana została także tytułem  Podlaskiej Marki Roku. Także w kwietniu przedstawiciele Muzeum Historii Polski wręczyli statuetkę Wydarzenia Historycznego Roku autorom projektu edukacyjnego towarzyszącego musicalowi "Korczak".

 

W ubiegłym roku Opera i Filharmonia Podlaska zainaugurowała Festiwal im. Jana Tarasiewicza– zapomnianego białoruskiego kompozytora i pedagoga (nauczyciela maestro Jerzego Maksymiuka).

Pełen amfiteatr widzów z całego kraju towarzyszył w czerwcu  drugiej edycji Halfway Festival.  Blisko ludzi, blisko muzyki – to hasło oddaje ducha tego kameralnego festiwalu. To wydarzenie, dzięki któremu w połowie drogi spotykają się artyści z Zachodu i Wschodu, songwriterzy i muzycy reprezentujący folk, artyści znani,  ale także i tacy, których sława jeszcze do Polski nie dotarła.  W 2013 roku na festiwalowej scenie prezentowali się następujący wykonawcy: Emilíana Torrini (IS), Local Natives (USA), SoKo (FR/USA), Sivert Høyem (NO), Sóley (IS), Under Byen (DK), Anna von Hausswolff (SE), Gin Ga (AUT), Markas Palubenka (LT), HandmadE (BY), Domowe Melodie (PL), Bobby The Unicorn (PL), Wilhelm Jerusalem (PL). Koncertom towarzyszył festiwal „Bliżej natury”.

W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy także Operę Młodych, czyli pełne emocji, niepowtarzalne koncerty uczniów szkół muzycznych z całego regionu w Foyer OiFP. Odbywały się także Spotkania z gwiazdami (Tomasz Steciuk  i Damian Aleksander – aktorzy śpiewający m.in. w musicalach „Korczak” i „Upiór w operze” oraz znakomity skrzypek Piotr Pławner). Swoją wierną  publiczność miało także Kino Letnie, Ogrody Sztuki czy Klub Podróżnika.

Poza tym aktywnie działał i przygotował 14 koncertów Nowy Impresariat Muzyczny. Wśród zaproszonych gwiazd znaleźli się min. Urszula Dudziak, Maria Peszek, Audiofeels, Smolik, Maciej Maleńczuk. A koncert tria Możdżer-Danielsson-Fresco promujący płytę POLSKA był rejestrowany przez TVP.

Rok 2014 jest rokiem szczególnym. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej świętować będzie 60. rok działalności. Przygotowywana będzie na jesień premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet”. Powraca koncepcja wystawienia musicalu z muzyką Jerry'ego Bocka „Skrzypek na dachu”.  W styczniu rusza cykl koncertów pod hasłem „Jesteśmy stąd”, gdzie prezentowani będą znakomici artyści związani z Białymstokiem i Podlasiem.  Kontynuowane będą działania edukacyjne. Szereg wydarzeń łączyć będzie jedno hasło „Natura” – to wspólna inicjatywa z parkami narodowymi i Lasami Państwowymi. 27-29 czerwca kolejna edycja Halfway Festival. 18 stycznia pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Opery Młodych. Już 10 stycznia pierwszy koncert w Sali przy ul. Podleśnej - zagra Zespół Muzyki Dawnej Opery i Filharmonii Podlaskiej CONSORT 415, gościnnie wystąpią Tomasz Ślusarczyk – trąbka i Marcin Liweń – kontratenor oraz dwie  solistki OiFP: Anna Wolfinger – sopran i Joanna Motulewicz – mezzosopran. W programie muzyka wczesnego i późnego baroku. 12 stycznia zapraszamy na Dużą scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej na „Świąteczną przygodę Jasia i Małgosi”.

 

Źródło