BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

PODSUMOWANIE ROKU W OiFP - CZ. I

Ponad 550 wydarzeń w ciągu minionego roku i prawie 207 tysięcy odwiedzających – tak wygląda podsumowanie działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku w 2013 roku.

 

 

Kiedy przed rokiem Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczynała życie,

wiele osób zadawało sobie pytanie,

czy zlokalizowanie tej instytucji właśnie w Białymstoku było pomysłem dobrym.

I czy nazwa Europejskie Centrum Sztuki nie jest nazwą na wyrost, świadczącą o przeroście ambicji.

Dziś już wiadomo, że to był strzał w dziesiątkę.

„Cud w operze”

Gazeta Wyborcza

 

„Traviata”G. Verdiego w reż. R. Skolmowskiego, „Upiór w operze” A. Lloyda Webbera w reż. W. Kępczyńskiego, „Pimpinone” G.Ph. Telemanna w reż. A. Korytkowskiej-Mazur, bajka muzyczna „Jaś i Małgosia” S. Kisielewskiego w reż. R. Skolmowskiego – to cztery znakomite, cieszące się uznaniem publiczności i krytyków, premiery Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizowane w 2013 roku.

Spośród czterech spektakli największym przebojem okazał się musical wszech czasów„Upiór w operze” A. Lloyda Webbera w reż. W. Kępczyńskiego. Widowisko (produkcja oryginalna TM ROMA) miało swoją premierę na deskach OiFP 24 maja 2013 roku. Od tego czasu zgromadziło na widowni 41 i pół tysiąca osób na 60-ciu spektaklach. Widzowie wykupili już także bilety na tegoroczne marcowe przedstawienia.

W 2013 roku Opera i Filharmonia Podlaska zainaugurowała działalność sceny kameralnej premierowym pokazem opery komicznej „Pimpinone” G.Ph. Telemanna w reż. A. Korytkowskiej-Mazur. Spektakl ten pokazywany był w barokowych wnętrzach Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku oraz na Zamku w Łańcucie. Otworzył również nowy sezon artystyczny w Suwalskim Ośrodku Kultury.

20 grudnia 2013 roku odbyła się spektakularna premiera „Traviaty” G. Verdiego w reżyserii R. Skolmowskiego, uznawanej za najdoskonalsze dzieło kompozytora. Warto podkreślić, że premiera ta odbyła się z okazji – przypadających w 2013 roku – 200. rocznicy urodzin G. Verdiego i 160. rocznicy wystawienia „Traviaty”.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się interaktywna bajka muzyczna „Jaś i Małgosia” S. Kisielewskiego w reż. R. Skolmowskiego. Spektakl został wykonany do tej pory aż 108 razy. Bawiło się i uczyło dzięki tej bajce ponad 10 tysięcy widzów. Warto dodać, że przedstawienie inaugurowało nowy sezon artystyczny w Internetowym Teatrze Telewizji Polskiej – dzięki temu bajkę mogło oglądać przez łącza internetowe ponad 32 tysięcy uczniów z całej Polski w 400 placówkach. „Jaś i Małgosia” zostały także zaprezentowane w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Dzięki przedsięwzięciu zrealizowanemu przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniach 17-18 grudnia 2013 roku spektakl obejrzała grupa 1 400 dzieci z polskich szkół w Wilnie.

W 2013 roku Opera i Filharmonia Podlaska z powodzeniem prezentowała na swoich deskach premierowe spektakle nowej siedziby instytucji – uhonorowany licznymi nagrodami i uznany za najlepszy spektakl muzyczny 2012 roku – musical „Korczak” Ch. Williamsa oraz operę narodową „Straszny dwór” S. Moniuszki w reż. R. Skolmowskiego.

Instytucja prowadziła także aktywną działalność filharmoniczną. W 2013 roku odbyło się ponad 50 koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych dla 17 i pół tysiąca melomanów. Trzeba szczególnie wyróżnić wśród nich: bezprecedensowe widowisko multimedialne „Messa da Requiem” G. Verdiego inaugurujące Rok Giuseppe Verdiego w OiFP-ECS, wykonanie monumentalnej III Symfonii „Kaddish” L. Bernsteina w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w getcie białostockim oraz koncert z udziałem światowej sławy skrzypka Shlomo Mintza na zakończenie sezonu artystycznego 2012/2013. W minionym roku odbyło się ponadto nagranie utworu „Powiało na mnie morze snów” K. Pendereckiego pod kierownictwem W. Rajskiego (realizowane przez wytwórnię DUX) z udziałem Chóru i Orkiestry OiFP. W listopadzie 2013 roku Chór OiFP wystąpił także na uroczystym Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora (prof. V. Bielecka, kierownik Chóru OiFP otrzymała w 2013 roku nagrodę im. J. Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej). Rok 2013 zakończył w OiFP uroczysty koncert z okazji zakończenia prezydencji Republiki Litewskiej w Radzie Unii Europejskiejkoncert z udziałem Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą J. Domarkasa. W wydarzeniu wziął udział Lukas Geniušas, uznawany współcześnie za jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów.

Ważnym aspektem działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej była i jest niezmiennie działalność edukacyjna. W ponad 200 wielopłaszczyznowych działaniach edukacyjnych zrealizowanych przez OiFP-ECS uczestniczyło prawie 33 tysiące dzieci i młodzieży. W 2013 roku odbywały się spektakle szkolne (12 i pół tysiąca widzów), lekcje muzyczne i historyczne (prawie 6.800 uczestników), a także wielotematyczne warsztaty edukacyjne (3.100 uczestników). Ogromnym powodzeniem cieszyły się Poniedziałki muzyczne i Otwarte Próby Generalne. W koncertach edukacyjnych wzięło udział prawie 4 tysiące młodych widzów. Instytucja zainicjowała także „Operę Młodych” – cykl koncertów organizowanych ze szkołami muzycznymi Białegostoku i regionu Podlasia oraz pokazy artystyczne i zajęcia edukacyjne prowadzone w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W 2013 roku swoją działalność kontynuowało także Studio Baletowe powstałe ze wspólnej inicjatywy Dyrektora OiFP-ECS oraz Fundacji EDU PRO ARTE (głównym celem, który przyświeca tej inicjatywie jest jak najszersze upowszechnienie kultury tanecznej oraz zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji muzycznej). W minionym roku projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” Ch. Williamsa został uznany Wydarzeniem Historycznym 2012 Roku w konkursie Muzeum Historii Polski oraz portalu historia.org.pl. W październiku 2013 roku Roberto Skolmowski, Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”

Źródło