Jak funkcjonuje opera, jak powstaje przedstawienie, co dzieje się za sceną – to wszystko zobaczyć można w programie „Kultura od kuchni”. Ekipa filmowa z kamerami obserwowała w listopadzie pracę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Efekt oglądać można na antenie TVP oraz w internecie.
„Opera to inny świat, gdzie wszystko jest możliwe. Ludzie zamiast mówić, śpiewają. Lalki mają 4 metry wysokości. Tutaj przepych i głośne masowe sceny stawiają włoski na całym ciele. Opera wita was w Białymstoku” – tak rozpoczęła program 12-letnia Magda Gabrysiak. „Kultura od kuchni” skierowana jest do dzieci i młodzieży. Dlatego program prowadzi i przewodnikiem po różnych instytucjach jest właśnie Magda.
Do Białegostoku ekipa realizatorów trafiła, gdy trwały przygotowania do efektownej realizacji „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Magda mogła zajrzeć za kulisy, przyglądać się pierwszej próbie z kostiumami i dekoracjami . Rozmawiała z reżyserem spektaklu i dyrektorem OiFP Roberto Skolmowskim oraz scenografem Pawłem Dobrzyckim. Obserwowała pracę solistów, uczestniczyła w zajęciach żonglerki zorganizowanych dla Chóru dziecięcego. „Jeździła” zapadnią, zaglądała do kabiny oświetleniowców, dowiedziała się jak powstaje wirtualna karnawałowa „Wenecja” na scenie. Poznawała magię teatru i opery. Zgłębiała tajniki opery jako gatunku muzycznego.
Kultura od kuchni. Opera. Narodowe Centrum Kultury.
Cykl programów edukacyjnych pod tytułem „Kultura od kuchni” na zlecenie Narodowego Centrum Kultury przygotowała firma producencka Wiernik Pro. 12 odcinków przygotowanych zostało we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Emitowane są od początku stycznia w TVP.
Zdjęcia kręcone były także w Muzeum Fryderyka Chopina, Teatrze Narodowym, Teatrze Polskiego Radia. Swoją działalność pokazywała m.in. Fundacja Archeologia Fotografii. Ekipa towarzyszyła także aktorom na planie filmu „Kamienie na szaniec” reżyserowanego przez Roberta Glińskiego.