Połączyła ich pasja grania i wspólnego muzykowania. Kwintet dęty Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpił w piątkowy wieczór w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2.
Kinga Pancerz – flet, Luca Neccia – obój, Paweł Waśkowski – klarnet, Marek Kit – fagot, Tomasz Czekała – waltornia – grają razem od kilku miesięcy.
W programie koncertu znalazła się uwertura do opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Premiera tej opery planowana jest w 2014 roku na deskach scenicznych Opery w Białymstoku.
Muzycy zagrali także Kwintet dęty Antona Reicha. Reicha znany jest ze swoich kwintetów dętych, napisał ich około 25. Jego twórczość popadła w zapomnienie, ponieważ twórca nie lubił publicznych wykonań swoich dzieł – opowiadała w wywiadzie dla Radia Białystok Kinga Pancerz.
„Petite Suite” Claude`a Debussy’ego – w oryginale to utwór fortepianowy napisany na 4 ręce. Suita należy do najwcześniejszych dzieł Debussy'ego, pochodzi z 1889 roku. Składa się z czterech miniatur utrzymanych w tanecznym charakterze. W piątek 17 stycznia zabrzmiała rozpisana na kwintet dęty.
Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot i róg duńskiego kompozytora Carla Nielsena – to kolejna kompozycja piątkowego wieczoru. Dla Duńczyków Nielsen (1865-1931) jest postacią najwyższej rangi. W Polsce znany jest przede wszystkim jako patron konkursu muzycznego organizowanego w rodzinnym mieście kompozytora w Odense.
Na koniec zabrzmiała krótka, zabawna Serenada na kwintet dęty Węgra Ferenca Farkasa.
Fotorelacja Michała Hellera/OiFP:
Koncert kameralny w sali przy Podleśnej
Adam Klimiuk, Radio Białystok, 17 stycznia 2014
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/108275
Przejmujący „Kadysz” Krzysztofa Pendereckiego oraz po raz pierwszy w Białymstoku XIII Symfonia „Babi Jar” Dymitra Szostakowicza zabrzmią w piątek 24 stycznia na Dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej 1. To wyjątkowy koncert związany z wyjątkowym dniem. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Więcej o tym ważnym wydarzeniu: