Krzysztof Grzybowski, to drugi Podlasianin, którego sylwetkę Opera i Filharmonia Podlaska prezentuje w ramach cyklu „JESTEŚMY STĄD…” – GALERIA WIELKICH ARTYSTÓW PODLASIA. Muzyk naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Ełku pod kierunkiem Marcina Łukawskiego. Od 2007 roku kontynuował swą edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Białymstoku w klasie prof. B. Przeździęka.Jako pierwszy Polak w historii dostał się na studia mistrzowskie do klasy prof. Sabiny Meyer w Musikhochschule Lübeck, gdzie od października 2013 roku kontynuuje swoją naukę. Artysta brał udział w licznych seminariach i kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez R. Wehle, E. Brunnera, C. Neidicha, J. Blissa, A. Janickiego, A. Romańskiego, M. Schillera. Zdaniem profesorów, którzy pracowali z Krzysztofem Grabowskim klarnecista wyróżnia się dużą inteligencją muzyczną, uczuciowością i świetnym wyczuciem fraz (prof. Charles Neidich). Jego wykonania charakteryzują się perfekcyjnym przygotowaniem, muzykalnością i dbałością o stylistykę dzieł (prof. Eduard Brunner).
W najbliższy piątek 21 lutego Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza miłośników muzyki klarnetowej na Koncert klarnetowy op. 57 Carla Nilsena. Utwór jednego z najbardziej znanych kompozytorów duńskich wykona właśnie Krzysztof Grzybowski.
W muzyce tej widać wyraźne nawiązania do klasycyzmu. Niepowtarzalność swojej kompozycji artysta osiągnął poprzez wyróżnienie na tle fagotów i waltorni solowej barwy klarnetu. Oprócz tego w utworze usłyszymy brzmienie fletów, obojów i niepokojący dźwięk wojskowego werbla. W tej muzyce zdaje się odzwierciedlać trudny okres w życiu kompozytora, docenionego na razie tylko w ojczyźnie, cierpiącego na chorobę serca, z powodu której umarł 3 lata później (po napisaniu Koncertu) – można przeczytać w najnowszym programie koncertowym Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Warto dodać, że klarnet to także główny bohater programu koncertowego Opery i Filharmonii Podlaskiej. W lutowym programie można podziwiać instrument należący do kolekcji instytucji widziany oczami Michała Hellera – fotografa OiFP – ECS. Na kartach publikacji przybliżona została także krótka historia tego instrumentu.
Oprócz Koncertu klarnetowego Carla Nielsena podczas piątkowego wieczoru zabrzmi Danza Española nr 1 z dramatu lirycznego Krótkie życie Manuela de Falla oraz V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Steven Ellery – dyrygent, który pracował z wieloma orkiestrami, teatrami operowymi i chórami w Japonii, Ameryce Południowej i w Europie. Poprowadził też wiele koncertów w Polsce m.in. w Lublinie, Kielcach, Katowicach, Radomiu, Płocku i Krakowie. Stephen Ellery gra na saksofonie. W 1989 roku występował w Berlinie świętując zburzenie muru berlińskiego.
STEPHEN ELLERY
Studiował dyrygenturę pod kierunkiem Maestro I. Musina w Sankt Petersburgu (1991–1995), był także uczniem Maestro J. Katlewicza w Krakowie (1988–1991). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez K. Kenichiro, T. Otaka, H. Junichi, G. Gelmettiego i K. Masura. Współpracował z wieloma orkiestrami, teatrami operowymi i chórami w Japonii (Tokyo City Philharmonic, Osaka Philharmonic, Gunma Symphony, Tokatsu Opera), Ameryce Południowej (Orquesta Filarmónica de la Ciudad de México, Orquesta Sinfónica Nacional del Perú, Orquesta Sinfónica de Arequipa, Orquesta Sinfónica de Trujillo) oraz Europie – był drugim dyrygentem w Pacific Ocean Symphony we Władywostoku (1995–1996), drugim dyrygentem w Państwowej Operze w Jakutsku (1996–1997), dyrygował także London Symphony Orchestra. Poprowadził wiele koncertów w Polsce. Dyrygował symfoniami G. Mahlera, S. Prokofiewa, J. Sibeliusa, A. Brücknera oraz operami P. Czajkowskiego. W swoim dorobku ma realizacje takich oper i baletów jak „Traviata” i „Rigoletto” G. Verdiego, „Giselle” A. Adama, „Dona Kichota” W. Kienzla. Zdobywca wielu nagród. W 1999 roku został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.
KRZYSZTOF GRZYBOWSKI
Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku (początkowo w klasie dr W. Mrozka, obecnie – klasa prof. M. Pokrzywińskiego). Jako pierwszy Polak w historii dostał się na studia mistrzowskie do klasy prof. S. Meyer w Musikhochschule Lübeck, gdzie od października 2013 roku kontynuuje swoją naukę. Brał udział w licznych seminariach i kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez R. Wehle, E. Brunnera, C. Neidicha, J. Blissa, A. Janickiego, A. Romańskiego, M. Schillera. Występował na wielu scenach koncertowych w Polsce (m.in. Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Narodowa w Warszawie), jak i za granicą (m.in. Filarmónica de Zaragoza, Lwowska Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie). Współpracuje z artystami takimi jak: S. Meyer (w styczniu 2014 roku wystąpił wraz z Artystką na koncercie kameralnym w Cismar w Niemczech), R. Wehle, B. Ruhf, K. Dębski, J. Salwarowski, K. Dohnal, I. Lomaha i M. Pomianowska. Bierze udział jako solista i kameralista w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Reprezentował Polskę na Targach EXPO 2008 w Saragossie. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów. Jest dwukrotnym stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej. W 2012 roku otrzymał stypendium w ramach Programu „Młoda Polska” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koncert symfoniczny
21 lutego 2014, godz. 19:00
Sala koncertowa przy ul. Podleśnej 2
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Steven Ellery – dyrygent
Krzysztof Grzybowski – klarnet
CENY BILETÓW:
bilet normalny: 35 zł
bilet ulgowy: 28 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 15 zł
wejściówka ulgowa: 10 zł