BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

Warsztaty edukacyjne pod hasłem „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” 6 i 7 marca organizuje Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Warsztaty adresowane są do uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Zajęcia poprowadzi Małgorzata Rusiłowicz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagroda ta przyznawana jest pedagogom, którzy uczą i wychowują młodzież w duchu tolerancji i poszanowania innych.


fot. M. Heller 


 W maju 2012 roku Parlament Europejski ustanowił 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych. Święto to obchodzimy w tym roku po raz drugi. Warto przypomnieć, że Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Kapituła wyróżnia osoby i rodziny, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II wojny światowej. Na odznaczeniu widnieje napis: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Wśród uhonorowanych medalem są m.in.: Władysław Bartoszewski, Jan Karski, Zofia Kossak-Szczucka, Czesław Miłosz, Irena Sendlerowa, Aleksander Zelwerowicz.

Pomysłodawcą ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych była włoska organizacja Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych - GARIWO. Organizacja ta postuluje też utworzenie na całym świecie ogrodów Sprawiedliwych na wzór ogrodu w Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, które ratowały Żydów w czasie Holocaustu.

Honorowym gościem ubiegłorocznych uroczystości w Białymstoku była Annalia Guglielmi reprezentująca GARIWO. To właśnie Anna Guglielmi podkreślała w trakcie swojego przemówienia, że ustanowienie Europejskiego Dnia Sprawiedliwych zachęca obywateli Unii Europejskiej do poznawania i uczczenia własnych Sprawiedliwych, ale także Sprawiedliwych z innych krajów. Sprawiedliwi nie należą bowiem tylko do jednego kraju, ale  reprezentują elitę ludzkości.

"Dziś za Sprawiedliwych uważamy również tych, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu Ormian, udzielali pomocy ofiarom wojny w Rwandzie, Kambodży i w czasie czystek etnicznych w byłej Jugosławii. Na miano Sprawiedliwych zasługują również ci, którzy występowali w obronie godności i wolności w reżimach totalitarnych i nie zawahali się otwarcie mówić o zbrodniczym systemie gułagów" - pisała organizacja w uzasadnieniu apelu do unijnych instytucji o uczczenie Sprawiedliwych.

 6 marca poświęcony jest pamięci tych, którzy ratowali godność ludzką, walczyli w obronie praw człowieka i przeciwstawiali się totalitaryzmom i ludobójstwu.

 

W czasie warsztatów w Operze i Filharmonii Podlaskiej uczniowie:

- poznają różne postawy Polaków wobec prześladowanych Żydów;

- dokonają analizy cech, jakimi odznaczali się ludzie, którzy ryzykowali własne życie, aby pomóc innym;

- dowiedzą się o trudnej Pamięci Sprawiedliwych.

 

Inicjatywa została objęta patronatem Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

 

Terminy warsztatów:

6 marca 2014 r. godz. 13.30–14.30

7 marca 2014 r. godz. 8.00–9.00

Zgłoszenia na warsztaty przyjmuje i szczegółowych informacji udziela od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00:

 

Iwona Matosek

tel. +85 30 67 505,  502 862 789

e-mail iwona.matosek@oifp.eu

 

 Więcej informacji:  

 http://www.oifp.eu/pl/edukacja/108-edukacja-2013-2014/1399-warsztaty-w-ramach-europejskiego-dnia-pamieci-o-sprawiedliwych.html

Źródło