Bardzo rzadko wykonywany ze względu na stopień trudności I Koncert skrzypcowy Paganiniego zabrzmiał w piątkowy wieczór w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Gościem specjalnym koncertu był jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich skrzypków – Mariusz Patyra. Jest on laureatem jednego z najważniejszych i najtrudniejszych konkursów na świecie. Jest zdobywcą pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.
Konkurs Paganiniego jest zwieńczeniem marzeń, jest czymś wyjątkowym – mówił w radiowym wywiadzie przed koncertem Mariusz Patyra. Skrzypek przyznaje, że to nagroda w Genui była celem, który stawiał sobie przez wiele lat. Wygrana w 2001 roku na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Paganiniego otworzyła mu drogę do kariery. Choć na pierwszy (po wygranej) koncert w Polsce czekał półtora roku. Częściej niż w Polsce grał we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, w Meksyku.
Paganini był fenomenem, był „rewolucją skrzypcową”. I Koncert skrzypcowy wymaga niesamowitej sprawności palców, kondycji, lekkości. Nie chodzi jednak o to by celebrować wirtuozerię Paganiniego, chodzi o to by eksponować piękno i liryzm – mówił w rozmowie z Adamem Klimiukiem z Radia Białystok. Warto dodać, że Mariusz Patyra był pierwszym Polakiem, który zdobył główną nagrodę w Konkursie Paganiniego w Genui.
Artysta koncertował z wybitnymi zespołami zarówno w Polsce (Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia), jak i zagranicą (Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana). W swoim dorobku posiada liczne nagrania płytowe, nagrywał m.in. dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE). Znany jest także z oryginalnych strojów, w jakich pojawia się na koncertach.
W piątkowy wieczór (28 lutego) Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Michała Klauzy zagrła także Uwerturę do opery „Cyrulik Sewilski” Gioacchino Rossiniego oraz Symfonię D-dur nr 104 „Londyńską” Josepha Haydna.
Fotorelacja Michała Hellera/OiFP
Bardzo trudny Paganini. Wybitny skrzypek u filharmoników
Gazeta Wyborcza, 27 lutego 2014
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,15538121,Bardzo_trudny_Paganini__Wybitny_skrzypek_u_filharmonikow.html