BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

RYSUNKI HELGI HOŠKOVEJ-WEISSOVEJ Z TEREZINA

Miesiąc po swoich 12. urodzinach, 10  grudnia 1941 roku, razem z rodzicami została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła w obozie prawie trzy lata. Później została deportowana do m.in. do obozu w Oświęcimiu. Po wojnie, tylko z matką, powróciła do Pragi. Została malarką. Ale malować i rysować zaczęła w Terezinie. Przez 3 lata opisywała „to co widziała” poprzez swoje rysunki i  obrazy.  „Moje rysunki z Terezina są wypowiedzią i świadectwem o okrucieństwie i udrękach II wojny światowej. Tematyka ta towarzyszyła mi już praktycznie przez całe życie, miała też ogromny wpływ na całą moją twórczość artystyczną. Maluj, co widzisz, odpowiedział mój ojciec, kiedy do męskich baraków przemyciłam dla niego rysunek, na którym dzieci lepiły bałwana. Ten bałwan był właściwie moim ostatnim prawdziwie dziecięcym rysunkiem. Wrażenia, które od tego momentu mi towarzyszyły na co dzień, zakończyły moje dzieciństwo.” – napisała później Helga Hošková-Weissová.

Wyjątkowa wystawa bardzo dojrzałych rysunków kilkunastoletniej Helgi Hoškovej-Weissovej, która jako dziecko przeżyła pobyt w obozie w Terezinie w Operze i Filharmonii Podlaskiej 6 marca 2014

Wyjątkowa wystawa bardzo dojrzałych rysunków kilkunastoletniej Helgi Hoškovej-Weissovej, która jako dziecko przeżyła pobyt w obozie w Terezinie, otwarta została wczoraj  6 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Tego dnia, decyzją Parlamentu Europejskiego,  obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.

 

Dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie i Żydowskiego Instytutu Historycznego rysunki Helgi Hoškovej-Weissovej oglądać można w Foyer Opery do 22 kwietnia.

Wystawa Helgi Hoskovej Weissovej w Operze i Filharmonii Podlaksiej w Białymstoku

Z obozu w Terezinie nie zachowały się żadne autentyczne, ale wyłącznie propagandowe, fotografie. Właściwie jedynym zachowanym dokumentem z tego okresu są rysunki Helgi Hoškovej-Weissovej – napisał w liście przesłanym do  Opery  dyrektor Czeskiego Centrum Petr Janyśka. Warto dodać, że częścią wystawy są także późniejsze grafiki, które artystka tworzyła jako dojrzała osoba.

W ramach obchodów 2. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych Opera i Filharmonia Podlaska zorganizowała również dla uczniów oraz nauczycieli warsztaty edukacyjne pt. „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Zajęcia poświęcone Sprawiedliwym wśród Narodów Świata poprowadziła Małgorzata Rusiłowicz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Warsztaty Kto ratuje jedno życie w Operze i Filharmonii Podlaskiej 6 marca 2014

Inicjatywę patronatem objął Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, który uczestniczył w czwartkowym wernisażu.

 

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w OiFP-ECS
dziennikteatralny.pl, 1 marca 2014
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/europejski-dzien-pamieci-o-sprawiedliwych-w-oifp-ecs.html
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/wystawa-w-operze-podlaskiej.html

Mała dziewczynka rysowała codziennie życie getta. Wystawa w operze
Gazeta Wyborcza, 6 marca 2014
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,15577449,Mala_dziewczynka_rysowala_codziennie_zycie_getta_.html#ixzz2vIQbrzLJ

Holocaust oczami dziecka. Wyjątkowa wystawa
Bialystokonline.pl, 5 marca 2014
http://www.bialystokonline.pl/holocaust-oczami-dziecka-wyjatkowa-wystawa,artykul,76196,2,1.html

Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Joanna Sikora, Radio Białystok, 6 marca 2014
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/110168

 

Źródło