Była “Irish Coffee”, były tradycyjne utwory i nowe kompozycje inspirowane Zieloną Wyspą, do tego opowieści o irlandzkiej whisky i piwie oraz porywające i energetyczne tańce irlandzkie. Wszystko w przeddzień święta narodowego Irlandii. Na całym świecie 17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii.
W niedzielny wieczór Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiła wielbicieli kultury irlandzkiej do Sali koncertowej przy ul. Podleśnej na widowisko „TOUCH of IRELAND - the storm”.
„TOUCH of IRELAND” to projekt stworzony przez muzyków z zespołu Carrantuohill oraz tancerzy formacji Treblers. Premiera widowiska miała miejsce w 2006 roku w Teatrze Muzycznym w Gliwicach i została przyjęta przez publiczność owacjami na stojąco. Od tego momentu „Touch of Ireland” stał się projektem artystycznym prezentowanym na scenach Polski oraz na europejskich festiwalach. Obecnie widowisko to jest jednym z najbardziej rozpoznawanych programów zespołu Carrantuohill. Podczas spektaklu prawdziwe taneczne popisy prezentują Mistrzowie Europy oraz finaliści Mistrzostw Świata w stepie irlandzkim, którzy stale rozwijają swoje umiejętności pod nadzorem najlepszych nauczycieli tańca irlandzkiego.
Grupa Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo różnorodne instrumentarium m.in. skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę i gitarę akustyczną.
Treblers jest profesjonalnym zespołem tańca irlandzkiego, który powstał w 2012 roku. Tancerze znanych i cenionych zespołów Reelandii i Setanty, połączyli swoje siły, aby wspólnie stworzyć jedyny w swoim rodzaju spektakl taneczny do muzyki na żywo. Poprzez widowiskowe pokazy taneczne chcemy zarażać widzów swoją pasją, energią i radością – napisali członkowie grupy na swojej stronie internetowej.
W spektaklu prezentowane były tradycyjne tańce irlandzkie: reel, jig, slip jig. Wrażenie robiły zarówno grupowe układy taneczne, jak i pokazy solowe. Wreszcie pojawił się oczekiwany przez publiczność step irlandzki, również w wydaniu a`capella. Raz delikatne i zwiewne, a raz dynamiczne i porywające tańce irlandzkie z towarzyszeniem charyzmatycznych muzyków grupy Carrantuohill tworzyły pełne dobrej energii i pasji widowisko.
Fotorelacja Michała Hellera/OiFP: