Ponad 15 tysięcy osób odwiedziło do tej pory niezwykłą wystawę „Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie”. Ekspozycja prezentowana jest w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku od 18 grudnia ubiegłego roku. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Zgłosiły się 244 grupy zorganizowane (8.568 osób). Chętnie pamiątki po sławnych artystach scen polskich oglądały osoby indywidualne. Irena Kosztyła, która jako kustosz oprowadza po wystawie, naliczyła 7.043 zwiedzających.
Przedsięwzięciu wystawienniczemu towarzyszył projekt edukacyjny „Z wachlarzem przez sceny dramatyczne i operowe XIX i XX wieku” - adresowany głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale uczestniczyły w nim także dzieci w wieku przedszkolnym. W opinii Ireny Kosztyły, która prowadziła zajęcia edukacyjne, uczniowie mieli możliwość zapoznania się nie tylko z unikalną kolekcją wachlarzy, kostiumów i pamiątek po najwybitniejszych aktorkach polskich, ale także poznania dorobku artystycznego uznanych gwiazd opery i dramatu.
Największym zainteresowaniem cieszył się temat „Helena Modrzejewska – ikona polskiej kultury” - poświęcony ambitnej i utalentowanej aktorce, która nie przestając być polską aktorką stała się artystką całego świata, podbijając serca publiczności dwóch kontynentów. Aktorstwo było także wielką pasją legendarnej już Niny Andrycz - gwiazdy teatru polskiego, będącej uosobieniem kunsztu teatralnego, elegancji i ... pewności siebie. Odważyła się odmówić kolacji totalitarnemu przywódcy – Józefowi Stalinowi. Bohaterkami artystycznych podróży w czasie były również wielkie znakomitości operowe i ich spektakularne sukcesy na scenach operowych całego świata. Pani kustosz zwraca uwagę na aktywność uczniów, którzy zadawali mnóstwo pytań. Wyróżniali się pod tym względem szczególnie uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2, Publicznego Gimnazjum Nr 7 i Publicznego Gimnazjum Nr 9 oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 35 w Białymstoku. Dzieci wystawa zainspirowała do spontanicznego wykonania rysunków prezentowanych następnie w macierzystej placówce. Wystawa i towarzyszące jej prelekcje zainteresowały również nauczycieli i uczniów szkół specjalnych, m.in. Zespołu Szkół Nr 12 w Białymstoku, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach, w Hajnówce i w Białymstoku oraz pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego w Białymstoku.
Wystawa czynna będzie jeszcze tylko przez kilka dni – do 6 kwietnia. Jest to ostatnia okazja do przeżycia artystycznej przygody.