Podczas dni otwartych operę odwiedziło kilka tysięcy osób. Zaprosiliśmy całe rodziny, by aktywnie mogły spędzić czas. Były warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci, upiorny spacer po operze, chętni wzięli udział w prawdziwych zajęciach baletowych, a pasjonaci gry na gitarze zagrali koncert na kilkaset gitar.
Okazją do świętowania była tym razem 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dla najmłodszych przewidziano warsztaty muzyczno-teatralne z udziałem Zająca, bohatera „Wiosennej przygody Jasia i Małgosi”. Dzięki wykorzystaniu metod aktywizacyjnych, gier i pogadanki, dzieci mogły zaspokoić potrzebę zabawy i wspólnego obcowania ze sztuką. Zajęcia poprowadzili aktorzy OiFP, a każdy maluch podczas warsztatów otrzymał jeden z instrumentów edukacyjnych Orffa.
Do ostatniego miejsca zapełniła się Sala Kameralna, na której w niedzielę zaprezentowali swoje umiejętności mali uczniowie Studia Baletowego prowadzonego przez Fundację Edu Pro Arte. Podopiecznbi fundacji przedstawili układ taneczny w choreografii Ewy Zając i Jarosława Sołowianowicza. Odbyły się także najprawdziwsze zajęcia baletowedla dzieci oraz otwarte zajęcia baletowe dla dorosłych. Wszyscy, którzy spróbowali swoich sił w tańcu, ćwiczyli pod czujnym okiem doświadczonych choreografów OiFP – Ewy Zając i Jarosława Sołowianowicza.
Ogromnym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie opery z przewodnikiem oraz możliwość wejścia na dach. Nasi goście mogli wejść na scenę, pospacerować po krętych korytarzach i zajrzeć za kulisy. Swoje tajemnice przed zwiedzającymi odsłoniła Duża Scena OiFP. Można było zobaczyć oryginalne dekoracje wykorzystywane w musicalu „Upiór w operze”.
Prawie 300 pasjonatów gry na gitarze spotkało się na Dużej Scenie, na której zabrzmiał koncert na kilkaset gitar. Projekt 1. gitarowa masa krytyczna, czyli opera zawsze młoda – zrealizował Mieczysław Limberger – dyrektora Prywatnej Szkoły I st. Nr 3 oraz Szkoły Casio w Białymstoku. Gitarzyści wykonali kultowy utwór Alphaville „Forever Young”. Licznie stawiła się także publiczność, która przybyła, by podziwiać kolejny koncert zorganizowany w ramach „Opery młodych”. W Foyer wystąpili uczniowie z białostockich szkół. W programie zabrzmiały m.in. etiudy Clauda Debuss’ego, Ferenca Liszta czy polonez Fryderyka Chopina. Na zakończenie zgromadzeni goście usłyszeli trzy piosenki w wykonaniu zespołu FUNDA, który wystąpił w składzie: Patrycja Ziniewicz (śpiew), Melania Bielska (skrzypce), Tomasz Bauć (fortepian). Młodzi artyści stworzyli muzykę do wierszy znanych polskich poetów i zaprezentowali trzy utwory „Piła” do słów Bolesława Leśmian, „Promenadę” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz słynny przebój Kayah „Nie ma, nie ma Ciebie”.
Oto fotorelacja Kasi oraz Michała Hellera: