11 stycznia 2015 w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi światowej sławy śpiewaczka, najpiękniejszy polski sopran, Aleksandra Kurzak. Ta Nadzwyczajna Gala Noworoczna będzie spektakularnym wydarzeniem arystycznym, na które już dziś serdecznie zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska.
Artystkę występującą na najbardziej prestiżowych scenach świata – Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie – rzadko można usłyszeć w Polsce. I choć kalendarz Aleksandry Kurzak wypełniony jest na najbliższe pięć lat, to zgodziła się wystąpić na najnowocześniejszej scenie operowej w kraju – Operze i Filharmonii Podlaskiej. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra OiFP, a koncert poprowadzi Bassem Akiki, bardzo uzdolniony dyrygent młodego pokolenia. Energia, pasja i precyzja w działaniach artystycznych wszystkich muzyków zaangażowanych w realizację wydarzenia gwarantuje widowisko o nieocenionej wartości. Podczas Nadzwyczajnej Gali Noworocznej z Aleksandrą Kurzak usłyszymy między innymi arie z oper G. Rossiniego i G. Pucciniego.
Aleksandra Kurzak już w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Z wyróżnieniem ukończyła Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w „Weselu Figara” W.A. Mozarta na scenie Opery we Wrocławiu, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko jako Hrabiny. Artystka jest laureatką konkursów w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. W 2009 roku obroniła tytuł doktora sztuki.
W wieku 27 lat Aleksandra Kurzak zadebiutowała w dwóch najbardziej prestiżowych operach świata. W Metropolitan Opera w Nowym Yorku rolą Olimpii w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha, zdobywając wielkie uznanie wśród nowojorskich krytykow muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki. W tym samym roku, po raz pierwszy zaśpiewała w Royal Opera House Covent Garden w Londynie, wcielając się w rolę Aspasii w operze „Mitridate, re di Ponto” W. A. Mozarta. Od czasu londyńskiego debiutu Aleksandra Kurzak regularnie powraca do Opery Królewskiej, która stała się niemal jej macierzystym teatrem. Wystąpiła tam także jako Norina w „Don Pasquale” i Adina w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Zuzanna w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, a także jako tytułowa Matylda w „Matilde di Shabran” G. Rossiniego, odnosząc prawdziwy triumf na tej scenie. Ostatnio można było ją podziwiać w rolach Donny Fiorilli w „Turku w Italii” i Rozyny w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego.
fot. Martyna Galla/Van Dorsen
W 2010 Aleksandra Kurzak zadebiutowała w słynnym mediolańskim Teatro alla Scala jako Gilda w „Rigoletto” G.Verdiego, tworząc rolę niezwykle wyrazistą i żywiołową. Kolejnym wielkim osiągnięciem śpiewaczki było podpisanie ekskluzywnego kontraktu fonograficznego z firmą Decca Classics. Aleksandra Kurzak jest pierwszą Polką w historii, której udało się nawiązać współpracę z tą niezwykle prestiżową wytwórnią (nagrywali dla niej między innymi: Luciano Pavarotti, Dame Joan Sutherland, Renata Tebaldi, Mirella Freni i Marylin Horne oraz współczesne gwiazdy opery: Cecilia Bartoli, Renee Fleming, Jonas Kaufmann oraz Juan Diego Florez). Do tej pory współpraca zaoowocowała wydaniem dwóch albumów Aleksandy Kurzak „Gioia!” i „Bel Raggio”.