BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

OPERA DOSTĘPNA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W instytucjach kultury województwa podlaskiego przeprowadzono ankiety, na podstawie których oceniono dostępność placówek dla osób niepełnosprawnych. W podsumowaniu, Opera i Filharmonia Podlaska wypadła najlepiej spośród sprawdzanych jednostek.

Poszukiwanie rozwiązań

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego we współpracy z Fundacją Audiodeskrypcja opracował program badający dostępność podlaskich instytucji kultury dla osób niepełnosprawnych. Jednym z pierwszych działań było przeprowadzenie ankiet, które miały na celu weryfikację dostosowania budynków i ofert placówek dla osób z dysfunkcjami oraz wskazać kierunki niezbędnych zmian. Kolejnym krokiem będzie powołanie zespołów składających się z osób niepełnosprawnych i specjalistów, których zadaniem będzie sprawdzenie poszczególnych instytucji pod względem barier stojących na drodze ich dostępności dla osób niepełnosprawnych.

16 października w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP Anatol Wap, Ilona Godlewska (Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP), Prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński i p.o. Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski.



fot. W. Oksztol/Wrota Podlasia

 

Opera bez barier

Opera i Filharmonia Podlaska już na etapie projektu była tworzona jako miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Instytucja ma na swoim koncie znaczące wyróżnienia: Złotą Statuetkę za najlepszy obiekt użyteczności publicznej przyznaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Grand Prix Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego jako „Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych”. Opera posiada toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz windy i podjazdy, które ułatwiają im poruszanie się po budynku. Ponadto, musical „Upiór w operze” w reżyserii W. Kępczyńskiego, dzięki zastosowaniu sprzętu do audiodeskrypcji, dostępny był dla osób niewidzących.

 

Źródło