BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

MASSIMILIANO CALDI POPROWADZI ORKIESTRĘ OiFP

Massimiliano Caldi to dyrygent, który dokonał rekonstrukcji zapomnianej francuskiej opery Piotr Medyceusz księcia Józefa Michała Poniatowskiego. W najbliższy piątek (24.10) podczas koncertu przy Podleśnej poprowadzi Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej, towarzyszyć mu będzie Tomasz Hajda – pierwszy puzonista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Massimiliano Caldi I dyrygent gościnny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku oraz I dyrygent gościnny i Konsultant Artystyczny Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki, jest laureatem pierwszej nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa szczególnie na polu muzyki operowej i symfonicznej. Włoski dyrygent jest silnie związany z Polską, w 2011 roku po 150 latach od paryskiej premiery, wykonał w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie operę J.M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się także do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper „Don Bucefalo” i „Re Lear” A. Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d’Itria Festival. Artysta zwrócił się ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper „Peter Uncino” M. Tutina, „Nevebianca” M. Betty i „La zingara guerriera” L. Nicoliniego.

Podczas koncertu wystąpi także znakomity młody puzonista Tomasz Hajda. Laureat licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, jeszcze podczas studiów współpracował z Operą Wrocławską. Od 2004 roku jest pierwszym puzonistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą występował wielokrotnie w kraju i za granicą. W maju 2007 roku nagrał płytę wydaną przez Polskie Radio Katowice i Śląskie Towarzystwo Muzyczne, na której wykonuje partię solową w III Symfonii Glorii A. Wesołowskiego. W roku 2009 ukazał się kolejny album, gdzie Artysta występuje jako puzonista Śląskiego Chóru Puzonowego. Nagrał  wspólnie z NOSPR archiwalnie Sonatinę K. Serockiego (2012).

Poza wielkimi nazwiskami nie zabraknie także imponującego repertuaru. W pierwszej części koncertu białostocka publiczność będzie miała przyjemność usłyszeć Wariacje na temat Krzesimira Dębskiego. Krzesimir Dębski, znany m.in. jako kompozytor muzyki  do filmu Ogniem i mieczem, utwór na temat własny napisał na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca. Ponadto, podczas  piątkowego wieczoru zabrzmi Koncert na puzon i orkiestrę francuskiego pioniera autonomicznej muzyki radiowej Henriego Tomasiego. W drugiej części wieczoru melomani usłyszą II Symfonię C-dur op. 61 Roberta Schumanna.

24 X 2014 | godz. 19:00 | SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2

Źródło