BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

"JESTEŚMY STĄD…": KRZYSZTOF TRZASKOWSKI

Zapraszamy na piątkowy koncert kameralny, na którym wystąpi Krzysztof Trzaskowski – pochodzący z Białegostoku młody i zdolny pianista. Koncert upamiętnia Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego kompozytora i działacza politycznego, od którego narodzin minęło już 250 lat.

 

23 pazdziernika druk

 

Cyklem „JESTEŚMY STĄD...” Opera i Filharmonia Podlaska chce promować utalentowanych artystów pochodzących z naszego regionu.

Krzysztof Trzaskowski urodził się w 1987 r. w Białymstoku. Tu w 2005 r. został absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie K. Wachowskiej, jest także absolwentem i obecnie wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat, finalista i półfinalista wielu konkursów pianistycznych. Współpracował z A. Makowiczem podczas obchodów Roku Chopinowskiego, grając serię koncertów „Chopin klasycznie i na jazzowo”. Z okazji 200. rocznicy urodzin F. Chopina prowadził kursy mistrzowskie w Indiach i nagrał płytę „Chopin for India”. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertował już w Polsce i za granicą – w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Tunezji, Litwie i Estonii. Teraz wraca do rodzinnego miasta na wyjątkowy koncert.

Koncert kameralny 23 października 2015 uhonoruje pamięć Michała Kleofasa Ogińskiego. Obchodom 250. rocznicy jego urodzin patronuje UNESCO. Ogiński był nie tylko wybitnym kompozytorem, lecz także dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej i ważną postacią w niepodległościowej konspiracji w Polsce czasu zaborów. Jeden z jego najsłynniejszych patriotycznych utworów, polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, można usłyszeć w Operze i Filharmonii Podlaskiej na koniec przerwy przed spektaklem (wcześniej była to „Aria z kurantem” Stanisława Moniuszki). „Pożegnanie Ojczyzny” w całości zabrzmi na piątkowym koncercie, a wraz z nim Tempo di Minuetto oraz trzy walce.

Usłyszeć będzie można także Mozartowskich dziewięć wariacji D-dur na temat menueta z Sonaty wiolonczelowej op. 4 nr 6 Jean-Pierre'a Duporta, walc „Mefisto” Ferenca Liszta oraz dwa utwory Karola Szymanowskiego. W programie znajduje się też mocne zakończenie, które będzie obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników Konkursu Chopinowskiego i twórczości polskiego kompozytora z Żelazowej Woli: dziesięć utworów Fryderyka Chopina, w tym cztery mazurki i dwa walce – gatunki, które geniusz fortepianu poprowadził w kierunku tanecznych poematów.

 

KUP BILET

 

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
9 wariacji D-dur na temat menueta z Sonaty wiolonczelowej op. 4 nr 6 J.P. Duporta, KV 573

Michał Kleofas Ogiński (1765–1833)
Tempo di Minuetto
3 walce
Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”

Karol Szymanowski (1882–1937)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Mazurki op. 50 nr 1, 4

Ferenc Liszt (1811–1886)
Walc „Mefisto”

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Rondo c-moll op. 1
Mazurki op. 30 (c-moll, h-moll, Des-dur, cis-moll)
Polonez As-dur op. 53
Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Walce op. 64 nr 1 cis-moll, 2 Des-dur
Scherzo cis-moll op. 39

 

Źródło