BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

WSKRZESZONA OPERA, ROMANTYCZNY KONCERT I APOTEOZA TAŃCA

W piątek, 6 listopada o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 z towarzyszeniem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi światowej sławy wiolonczelista Ivan Monighetti. Za pulpitem dyrygenckim stanie Michał Klauza. W programie koncertu znajdą się kompozycje Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego – uwertura do opery „Monbar, czyli Flibustierowie” op. 30,  Roberta Schumanna – koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 oraz Ludwiga van Beethovena – VII symfonia A-dur op. 92.

I.F. Dobrzyński, pianista, kompozytor, dyrygent i pedagog, uważany jest – obok S. Moniuszki – za najwybitniejszego polskiego kompozytora XIX wieku po F. Chopinie. „Monbar, czyli Flibustierowie” to pierwsza i jedyna ukończona 3-aktowa opera kompozytora. Powstawała w latach 1836–1838. Pasjonujące libretto osnute na noweli „Der Flibustier” K.F. van der Veldego, napisał Ludwik Paprocki, prywatnie przyjaciel Dobrzyńskiego.

 


W kolejnej części koncertu artyści wykonają koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 R. Schumanna. Dzieło, które powstało w szczególnych okolicznościach, w ciągu zaledwie dwóch tygodni, na krótko przed zapadnięciem kompozytora na chorobę umysłową, zakończoną śmiercią w szpitalu dla obłąkanych. Artysta nie doczekał się publicznego wykonania kompozycji, poza jednym koncertem „domowym”, z towarzyszeniem żony artysty, Klary Schumann przy fortepianie. Po jednym z występów miała napisać – Grałam znów Koncert wiolonczelowy Roberta i były to momenty pełne muzyki i szczęścia. Romantyczny charakter, żywotność, rześkość i humor, a także bardzo interesujące przeplatanie się wiolonczeli z orkiestrą, są zaiste olśniewające. A jakież współbrzmienie i jak głębokie uczucie znajdujemy w całym przebiegu utworu!

 


Ivan Monighetti


 
Partie solowe koncertu wiolonczelowego a-moll op. 129 wykona jeden z najwybitniejszych współczesnych wirtuozów wiolonczeli Ivan Monighetti. Był on ostatnim spośród wielkich uczniów legendarnego Mścisława Rostropowicza w Konserwatorium Moskiewskim. Zwycięstwo w prestiżowym Konkursie Czajkowskiego w Moskwie w 1974 r. wyznaczyło początek międzynarodowej kariery i rozpoczęło stałą wspinaczkę artysty w kręgi światowej elity muzycznej. Artysta ma na koncie występy z wieloma uznanymi orkiestrami, solistami i dyrygentami na najsłynniejszych scenach świata.

Na zakończenie usłyszymy VII symfonię A-dur op. 92 L. van Beethovena, zadedykowaną hrabiemu Moritzowi von Friesowi. Ryszard Wagner nazwał dzieło Beethovena „apoteozą tańca” i „pochodem Dionizosa”, a Romain Rolland określił ja mianem „orgii rytmu”.

 

Źródło