BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

KAMERALNY KONCERT GWIAZD

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na piątkowy koncert dwójki młodych, a już uznanych gwiazd scen kameralnych świata: Agaty Szymczewskiej i Łukasza Kuropaczewskiego. Usłyszymy utwory, które na przekór pogodzie, wprowadzą nas ciepły, południowy klimat.

 

lukasz kuropaczewski photoŁukasz Kuropaczewski/archiwum prywatne

 

Agata Szymczewska, skrzypaczka, urodzona w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. B. Bryły. Od 2014 roku studentka Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hannoverze w klasie prof. K. Węgrzyna, obecnie na studiach podyplomowych. W 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”. W październiku 2009 roku zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało zaproszeniem do wzięcia udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził O. Vanska jesienią 2010 roku. Po tym ogromnym sukcesie londyński „The Times” napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”. Od sezonu 2014/2015 jest członkiem Szymanowski Quartet – jednego z najbardziej renomowanych kwartetów smyczkowych na świecie. Została uhonorowana nagrodami: „Paszport Polityki”, Transatlantyk Chopin Award 2011, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 statuetkami „Fryderyk”. Obecnie gra na skrzypcach A. Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.

W Programie 2 Polskiego Radia „Five o’clock” opowiada o sobie, swojej twórczości i gra z pianistą Markiem Brachą: Agata Szymczewska o sobie i muzyce.

 

Łukasz Kuropaczewski, gitarzysta klasyczny, urodzony w 1981 roku w Gnieźnie, mieszkał w Strzałkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Od 1992 roku jego edukacją muzyczną kierował profesor P. Zaleski, który obok Maestro M. Barrueco, na zawsze pozostanie najważniejszą osobą w jego muzycznej karierze. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Talentów i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro M. Barrueco w prestiżowym Peabody Conservatory of The Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku. Występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA, Meksyku i Panamie. Nagrał sześć płyt kompaktowych; wszystkie zebrały znakomite recenzje. W 2008 roku Artysta był, obok dwóch znakomitych dyrygentów, nominowany do „Paszportu Polityki”, a wraz z P. Mykietynem i Ł. Borowiczem do „Gwarancji Kultury” TVP Kultura. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce i na świecie. W 2009 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję „Polish Market”. W 2011 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Wielokrotnie wykonywał słynne „Concierto de Aranjuez”, między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, pod batutą Marka Fitz-Geralda, z którymi wystąpił podczas koncertu „Last Night of the Proms” w Krakowie. Jest współtwórcą oraz dyrektorem Festiwalu Akademia Gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu wydarzeń gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Reykjavíku, Hartford, Winnipeg, Baltimore, Panamie. Jest asystentem Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory, gdzie prowadzi lekcje gitary oraz zajęcia z literatury muzycznej.

Łukasz Kuropaczewski z okresu początków kariery podczas występów w Panamie: „Asturias” I. Albéniza.

 

Program koncertu:

 

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI – GITARA

Mauro Giuliani (1781–1829)
„Rossiniana III” op. 121

Krzysztof Penderecki (ur. 1933)
Aria i Cadenza (oprac. Łukasz Kuropaczewski)

Krzysztof Meyer (ur. 1943)
„Triptych Sonata” (dedykowana Łukaszowi Kuropaczewskiemu)
Fantasia
Aria
Impromptu furioso

Isaac Albéniz (1860–1909)
„Asturias”

***

AGATA SZYMCZEWSKA – SKRZYPCE
ŁUKASZ KUROPACZEWSKI – GITARA

Manuel de Falla (1876–1946)
„Nana”, „Asturiana”, „El paño moruno” z 7 pieśni hiszpańskich (G. 40)

Béla Bartók (1881–1945)
Rumuńskie tańce ludowe (1915)

Aleksander Nowak (ur. 1979)
Sonata na skrzypce i gitarę (premiera światowa)

 

Piątek 18 XII 2015 | godz. 19:00
Miejsce: Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2

 

plakat kameralny

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Źródło