Jak zawsze przy okazji wernisaży w Galerii Fotografii – spotkanie z Chrisem Niedenthalem, jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografów, wieloletnim korespondentem „Newsweeka” w Polsce, laureatem World Press Photo 1986, przyciągnęło tłumy miłośników fotografii i nie tylko.
– Jednak cyfra potrafi – mówił Niedenthal, patrząc na pokaz slajdów swoich fotografii, często robionych wieczorem i nocą, ale dzięki możliwościom współczesnych aparatów – wyraźnych, dynamicznych i przede wszystkim mocnych. Na zdjęciach najważniejsze momenty polskiej historii społeczeństwa obywatelskiego: protesty przeciwko zmianom w sądownictwie pod Sejmem i Senatem, manifestacje pod Pałacem Prezydenckim, ostatnie Czarne Protesty i słynne zdjęcia z Marszu Niepodległości sprzed dwóch lat (które portal Facebook usunął i zablokował konto fotografa na dwadzieścia cztery godziny). Był wszędzie.
Cała Polska rozpoznaje jego najsłynniejsze zdjęcia – papieża Jana Pawła II na Jasnej Górze, trzymającego na rękach małą dziewczynkę w koralowej chusteczce, czy transporter SKOT na tle billboardu „Czasu apokalipsy” pod kinem Moskwa. Zdjęcia fotograf wspomina z czułością.
– Dziewczyna nazywa się Karolina – mówi o bohaterce zdjęcia z Janem Pawłem II. Rodzina zgłosiła się do fotografa po zdjęcie, które zobaczyli w mediach i rozpoznali córeczkę, chcieli dostać jedną odbitkę na pamiątkę. Nawiązał się kontakt. Po latach zrobił jej drugie zdjęcie. Podczas kolejnego przyjazdu papieża Polaka do ojczyzny dorosła Karolina miała na głowie tę samą chusteczkę, nowe zdjęcie przedstawia ją, trzymającą i pokazującą do obiektywu otrzymaną od Niedenthala odbitkę fotografii z Jasnej Góry sprzed lat.
Ktoś z publiczności pyta, czy fotograf jest dumny z „Czasu apokalipsy”.
– Jestem, pewnie, że jestem.
Za kulisami dodaje też, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do zdjęć z PRL-u w kolorze, dlatego te z wystawy „Obcy – Polska ‘70” robią takie wrażenie. – Zobaczcie, jakie te czasy były kolorowe! – i zdradza, że pierwszy raz pocałował dziewczynę właśnie w Polsce.
Zapraszamy na wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Obcy – Polska ‘70” do 24 czerwca 2018 roku.
Fot. M. Heller