Piękny smyczkowy koncert spotęgował nadejście wiosny i ciepłych dni. Kameralny koncert smyczkowy z udziałem Orkiestry smyczkowej OiFP pod batutą znakomitego dyrygenta Roberta Kabary i wspaniałego skrzypka Stanisława Wojciecha Kuka, koncertmistrza Opery i Filharmonii Podlaskiej, w roli solisty, w programie miał dwa pełne finezji i pogody utwory. Suita G-dur „Burleska Don Kichot” G.P. Telemanna i „Cztery pory roku” A. Vivaldiego wprowadziły melomanów w cudowny nastrój.
Telemann upodobał sobie skromną i szlachetną kameralistykę. August Halm nazwał kiedyś muzykę Telemanna „ogrodową” (Gaertnerische Musik). Nic dziwnego, że brzmiała tak wiosennie! Lekki, burleskowy „Don Kichot” jest najbardziej znaną suitą spośród przeszło tysiąca napisanych przez Telemanna. Pełna kontrastów i ilustracyjnych rozwiązań historia Don Kichota jest tu pogodna, żartobliwa, ale i wrażliwa względem swego bohatera.
Znany z przepięknych harmonii Vivaldi wsławił się cyklem czterech koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku” („Le quattro stagioni”), który należy dziś do najbardziej popularnych obecnie dzieł muzyki poważnej. Koncerty o typowym trzyczęściowym przebiegu, oparte o kontrast i zaskoczenie, urzekają pięknem. Vivaldi to jeden z najświetniejszych malarzy natury. „Cztery pory roku” zawierają moc pomysłów dźwiękowych, odmalowujących śpiew ptaków, gwałtowny atak burzy czy zacinający deszcz.
Za pulpitem dyrygenckim stanął Robert Kabara – dyrygent, wirtuoz skrzypiec i altówki. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie. Zrealizował dziesiątki autorskich projektów, w tym kilkaset koncertów, cykle koncertowe La Musica da Camera oraz Grand Virtuoso, festiwale Wieniawski Avangarde i Russia con Passione, tournée Sinfonietty Cracovii w Japonii (2012). Działalność dyrygencką otworzył Muzyką na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę B. Bartóka w wykonaniu połączonych orkiestr Sinfonietty Cracovii i Sinfonii Iuventus. Pod jego batutą wystąpili m.in. M. Vengerov, A. Baeva, R. Lacatos, E. Mechetina, M. Vasilieva, J. Lisiecki, Soyoung Yoon, M. Kobayashi, S. Tarara, D. Krakauer, H. i U. Holligerowie. W dorobku ma liczne nagrania i nagrody fonograficzne (Fryderyk ’98 za „Pory roku” A. Vivaldiego, Diapason d’Or, Opus HD d’Or i AudioStream’s Best HD Albums 2012 we Francji za I Koncert skrzypcowy K. Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovią pod batutą kompozytora). Uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaczeniem Honoris Gratia z rąk prezydenta Miasta Krakowa podczas obchodów XV-lecia działalności Sinfonietty Cracovii, Europejską Nagrodą Kultury (wraz z Sinfoniettą, 1998) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z nadania Prezydenta RP (2014).
Stanisław Wojciech Kuk urodził się w Bielsku-Białej, gdzie ukończył z wyróżnieniem miejscowe liceum muzyczne. Studia odbył w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Równolegle kształcił się na mistrzowskich kursach muzycznych, pracując z takimi profesorami, jak: W. Marschner, R. de Barbieri, R. Ricci, I. Haendel. Po studiach pracował jako koncertmistrz orkiestr kameralnych w Bielsku-Białej, Katowicach, a także w Berlinie. W 1991 r. rozpoczął pracę jako koncertmistrz w Filharmonii Białostockiej. Równolegle rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Równolegle prowadzi działalność artystyczną jako kameralista i solista. Za swoją pracę został wielokrotnie nagradzany i honorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę.
Fot. M. Heller