Musical wszech czasów „Upiór w operze” Andrew Lloyda Webbera dziś o 19:00 premierowo na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
Widowisko prezentowane w OiFP jest produkcją oryginalną Teatru Muzycznego ROMA. Reżyserem polskiej wersji tego wielkiego musicalu jest dyrektor TM ROMA Wojciech Kępczyński.
Dekoracje autorstwa jednego z najlepszych polskich scenografów Pawła Dobrzyckiego przyjechały z „Romy”, tak jak i kostiumy, które wykonali : Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Kierownictwo muzyczne nad musicalem objął Maciej Pawłowski. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska. Chór OiFP przygotowała Violetta Bielecka. Rolę drugiego reżysera i reżysera świateł przyjął Sebastian Gonciarz, to z nim Wojciech Kępczyński stanowi sprawdzony duet. Odtwórcy głównych ról znani są także z warszawskiej realizacji: Damian Aleksander i Tomasz Steciuk jako tytułowy Upiór, Paulina Janczak, Edyta Krzemień i Kaja Mianowana jako Christine, Łukasz Talik jako Raoul. . Nowym Upiorem będzie Łukasz Dziedzic, znany jako Javert z warszawskiej wersji "Les Miserables".
„Upiór w operze” został stworzony w 1986 roku przez Andrew Lloyd Webbera, a fabuła opiera się na kanwie powieści „Upiór opery” Gastona Lerouxa. Pierwsza, londyńska premiera miała miejsce w Her Majesty`s Theatre w październiku 1986 roku. Niecałe dwa lata później spektakl po raz pierwszy zagrano na Broadwayu. W styczniu 2006 roku jego 7486 wystawienie na nowojorskiej scenie pobiło rekord musicalu „Koty” także Andrew Lloyda Webbera. Do dziś „Upiór w operze” wystawiany jest i w Londynie, i w Nowym Jorku.
Musical zdobył ponad 50 wyróżnień teatralnych. W 2002 roku uzyskał najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez publiczność Oliver Audience Aword. „Upiora w operze” obejrzało do tej pory ponad 80 milionów widzów na całym świecie.
Widowisko wystawiano w ponad 100 miastach w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Korei, Meksyku, Brazylii, Australii i Rosji.
Album z premierową londyńską obsadą musicalu był pierwszą płytą musicalową w dziejach brytyjskiej fonografii, która weszła na listę przebojów od razu na pierwsze miejsce, a sprzedaż ponad 40 milionów egzemplarzy uczyniła z "The Phantom Of The Opera" najlepiej sprzedającą się płytą z oryginalną obsadą w historii musicalu.
Ekranizację filmową dzieła Andrew Lloyda Webbera zrealizował Joel Schumacher. Specjalnie na te okazję kompozytor unowocześnił aranżację orkiestry.
Produkcja oryginalnego musicalu wymagała każdorazowego udziału ok. 130 osób - obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Wersja objazdowa musicalu angażuje flotyllę 27 tirów. Przedstawienie wymaga 22 zmian sceny.
572 spektakle, przy prawie 100% frekwencji, co daje blisko 540 tysięcy widzów - taki wynik musical „Upiór w operze” osiągnął w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.
Inne statystyki udostępnione przez Teatr Muzyczny Roma powstałe po podsumowaniu tej wielkiej produkcji:
500 osób pracowało przy produkcji spektaklu
100 osób pracowało przy samych dekoracjach
13 tirów przywiozło dekoracje
2 m/s to prędkość, z jaką spada żyrandol
250 kg waży żyrandol
300 kg waży słoń
8 km frędzli użyto w sumie, 150 kg pasmanterii
100 par butów uszyto w teatrze
300 kostiumów uszyto w teatrze
20 firm pracowało przy dekoracjach
1300 mkw. materiału zużyto na kostiumy
700 mkw. powierzchni ma kurtyna wagnerowska
Słoń do inscenizacji "Hannibala" w I Akcie dotarł do TM ROMA drogą powietrzną!
Po 3 latach „Upiór w operze ” powraca.