BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

WIECZÓR OPERETKOWY PRZENIESIONY NA PODLESNĄ 2

Zaplanowany na piątkowy wieczór koncert  operetkowy, zostaje przeniesiony na ulicę  Podleśną 2. Niestety zapowiadana pogoda, deszcze i chłodny wieczór, uniemożliwiły zorganizowanie koncertu w Amfiteatrze. W gościnne progi doskonałej akustycznie Sali Koncertowej, serdecznie zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska.


W programie miłośnicy małej opery znajdą wybór z operetek: „Zemsta nietoperza” i „Baron cygański” J. Straussa, „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha, „Kraina uśmiechu” i „Wesoła wdówka” F. Lehara, „Lekka kawaleria” F. von Suppe oraz „Księżniczka czardasza” I. Kalmana.


Oprócz wspomnianych wcześniej dzieł Johanna Straussa, zaliczanych do złotego okresu operetki wiedeńskiej, w repertuarze nie mogło zabraknąć utworów powstałych w nurcie prekursorki gatunku – operetki paryskiej. „Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha swoją premierę miał w 1858 roku i od razu podbił serca francuskiej publiczności. O popularności tego dzieła niech świadczy fakt, iż bilety wysprzedawały się co wieczór, a w przeciągu roku operetka przyniosła dochód na poziomie 60 tysięcy franków. Po 228 przedstawieniach, na prośbę przemęczonych częstotliwością gry aktorów, spektakl został zdjęty z afisza.. i rozpoczął tryumfalny podbój całej Europy. 31 maja Wojciech Rodek – dyrygent  prowadzący „Wieczór operetkowy” – zagra Uwerturę tej słynnej operetki.

Kolejne dzieła „Kraina uśmiechu” i „Wesoła wdówka”, to dwie najpopularniejsze operetki  Franza Lehara, w których śpiew i muzyka przeplata się z ponadczasowymi tematami. Któż z  nas nie zna melodii: Twoim jest serce me, Wilio, ach Wilio  czy Wieczorem jest Maxim? Te wspaniałe przeboje pochodzą właśnie z utworów Franza Lehara i publiczność będzie miała okazje wysłuchać ich w piątkowy wieczór. „Wesoła wdówka” – historia o salonowych układach i gorącym romansie przeniesie widzów do paryskiego salonu poselstwa księstwa Ponteverdy. Drugi utwór węgierskiego kompozytora, to z kolei opowieść o wielkiej miłości, która ze względu na różnice kulturowe nigdy się  nie ziści. 

 

Wykonawcy:

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Wojciech Rodek – dyrygent

Edyta Piasecka – sopran

Joanna Moskowicz - sopran

Ewa Vesin - sopran

Tomasz Kuk – tenor

Stanisław Kufluk - baryton

Krzysztof Caban - baryton

Violetta Bielecka – przygotowanie chóru


 

Źródło