Już jutro 21 czerwca zapraszamy na premierowy pokaz filmu "Wyrzutki" w ramach Kina Letniego Opery i Filharmonii Podlaskiej. To będzie pierwszy publiczny pokaz filmu prezentowanego do tej pory na dwóch festiwalach: w Stanach Zjednoczonych i Krakowie. To dokument o deportacji Żydów w 1943 z okręgu białostockiego do obozu zagłady w Treblince. Droga transportu prowadziła przez miasteczko Łapy. Zrozpaczeni rodzice wyrzucali swoje dzieci przez okna w wagonach, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią. Film jest relacją naocznych świadków, którzy wciąż pamiętają wstrząsające obrazy i szczęśliwie ocalonych.
Film otrzymał nagrodę na Robinson International Short Film Competition 2013 w Stanach Zjednoczonych. Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z reżyserem dokumentu – Tomaszem Wiśniewskim.
Tomasz Wiśniewski to dziennikarz, pisarz, animator kultury, filmowiec, założyciel Stowarzyszenia Szukamy Polski. Pomysłodawca Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie.
Pokaz filmu rozpocznie się o 22:00 w Amfiteatrze przy ulicy Odeskiej 1. Wcześniej o 21:15 otwarta zostanie wystawa związana z filmem. To ujmujące ilustracje przygotowane specjalnie na potrzeby filmu autorstwa malarza prymitywisty z Hajnówki - Stanisława Żywolewskiego. Jego malarstwo inspirowane sztuką jarmarczną i cerkiewną znajduje uznanie wśród koneserów sztuki. Artysta podejmuje w swojej twórczości ważne tematy współczesne, zwraca też uwagę na nieuchronną zagładę ekologiczną świata. Jego obrazy znajdują się w muzeach: w Białymstoku, Toruniu, Warszawie, Katowicach , Muzeum Polskim w Raperswillu w Szwajcarii. Wiele prac znalazło się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, Szwecji, Francji, Belgii, Izraelu i Niemczech.
Po pokazie dokumentu "Wyrzutki" zapraszamy na drugi seans filmowy, podczas którego zaprezentowany zostanie głośny dramat Władysława Pasikowskiego "Pokłosie".
Atrakcją wieczoru będzie także wystawa przywieziona z Michałowa przygotowana z okazji 500-lecia województwa podlaskiego. To 500 fotografii – oryginalnych i reprodukcji - historycznych widoków z obszaru województwa.
Natomiast 22 czerwca zmienimy klimat - komedia Billy’ego Wildera „Pół żartem, pół serio” przeniesie naszych widzów w przezabawne lata dwudzieste ubiegłego stulecia. A w niedzielę, 23 czerwca będzie można zobaczyć drugi film z cyklu POD OSŁONĄ NIEBA, czyli „Ostrożnie, pożądanie”, w reżyserii Anga Lee twórcy słynnego filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”.
KINO LETNIE 2013 prowadzi znany dziennikarz, felietonista, filmowiec i artysta Wojciech Koronkiewicz.
POCZĄTEK PROJEKCJIgodz. 22:00
AMFITEATR
BILETY: 12 zł
(dostępne w kasie OiFP-ECS oraz w Amfiteatrze OiFP-ECS na godzinę przed seansem)
(wejście od ul. Kalinowskiego)
Przez cały czas trwania seansu będzie czynna KAWIARNIA LETNIA „Cafe Cinema”
FILMY Z CYKLU „POD OSŁONĄ NIEBA” PRZEZNACZONE SĄ JEDYNIE DLA OSÓB POWYŻEJ 18. ROKU ŻYCIA