BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

ZMIANA KLIMATU …. „PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO” W KINIE LETNIM

Komedia Billy’ego Wildera„Pół żartem, pół serio” przeniesie naszych widzów w przezabawne lata dwudzieste ubiegłego stulecia. A w niedzielę, 23 czerwca, będzie można zobaczyć drugi film z cyklu POD OSŁONĄ NIEBA, czyli „Ostrożnie, pożądanie”, w reżyserii Anga Lee twórcy słynnego filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”.

Dlaczego zmiana klimatu? Wczorajsze KINO LETNIE wyglądało tak: na początek otwarcie dwóch wystaw, potem pierwszy publiczny pokaz w Polsce dokumentu, rozmowa o  trudnych relacjach polsko-żydowskich w Łapach i na Podlasiu  i na koniec projekcja  filmu, który wzbudza ciągle wiele emocji.  

 

Wczoraj w ramach Kina Letniego  odbył się premierowy pokaz filmu"Wyrzutki". To był  pierwszy publiczny pokaz filmu prezentowanego do tej pory na dwóch festiwalach: w Stanach Zjednoczonych i Krakowie.  To dokument  o deportacji Żydów w 1943  z okręgu białostockiego do obozu zagłady w Treblince. Droga transportu prowadziła przez miasteczko Łapy. Zrozpaczeni rodzice wyrzucali swoje dzieci przez okna w wagonach, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią.  Film jest relacją naocznych świadków, którzy wciąż pamiętają wstrząsające obrazy i  szczęśliwie ocalonych.

 Film otrzymał nagrodę  na Robinson International Short Film Competition 2013 w Stanach Zjednoczonych.  Po projekcji odbyła się  rozmowa z reżyserem dokumentu – Tomaszem Wiśniewskim, dziennikarzem, animatorem kultury, filmowcem, pomysłodawcą  Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie.

 Aktywnie uczestniczył w dyskusji  burmistrz Łap Wiktor Brzosko. Gościem wieczoru był także Stanisław Żywolewski, którego ilustracje Tomasz Wiśniewski wykorzystał w filmie.  Ilustracje te oglądać można we Fayer Opery i Filharmonii Podlaskiej do końca czerwca. Tak jak i inną wystawę otwartą wczoraj przez zastępcę prezydenta Białegostoku, miłośnika historii – Aleksandra Sosnę. To wystawa przywieziona z Michałowa przygotowana z okazji 500-lecia województwa podlaskiego.  To unikalnych  500  fotografii – oryginalnych i reprodukcji  -  historycznych widoków z obszaru województwa. To niewątpliwa gratka dla koneserów starych fotografii i pocztówek.

Po pokazie dokumentu  "Wyrzutki" widzowie mogli zobaczyć także   głośny dramat Władysława Pasikowskiego  "Pokłosie".

 

 

KINO LETNIE 2013 prowadzi znany dziennikarz, felietonista, filmowiec i artysta Wojciech Koronkiewicz.

POCZĄTEK PROJEKCJI godz. 22:00 (Amfiteatr)  

 

BILETY na pokaz filmowy w ramach Kina Letniego: 12 zł

(dostępne w kasie OiFP-ECS oraz w Amfiteatrze OiFP-ECS na godzinę przed seansem)

 

Przez cały czas trwania projekcji filmowych   czynna KAWIARNIA LETNIA „Cafe Cinema”

 

Źródło