BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

FREE JAZZ I TRADYCYJNE MELODIE ŻYDOWSKIE W PIĄTEK W AMFITEATRZE

 16 sierpnia o godzinie 20:30 Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała ucztę dla wielbicieli jazzu i muzyki żydowskiej, czyli spotkanie z projektem muzycznym SHOFAR.  Projekt   powstał  z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Ostatecznie zespól SHOFAR tworzą trzy wybitne osobowości polskiej sceny jazzowej: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i  Macio Moretti. Muzycy  nawiązują  do tradycyjnej muzyki chasydzkiej i free jazzu, interpretując na swój sposób przedwojenne żydowskie pieśni religijne.  
Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą "Shofar", drugi album "Ha-Huncvot" miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku. Koncert  był  częścią trasy zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Tak o muzyce Shofar pisał na łamach Jazzarium Kajtek Pochyra:
"...Zaryzykować można twierdzenie, że ich wspólna płyta z roku 2007 zapoczątkowała cały nurt nowej polskiej muzyki żydowskiej.  […] Przez te 5 lat u każdego z członków zespołu zmieniło się bardzo wiele. Usłyszeliśmy zupełnie inny Shofar - mniej nawiązujący do tradycji jazzu i free, za to garściami czerpiący z muzyki różnych krańców żydowskiego świata. Wielka w tym z pewnością zasługa Rogińskiego, który na gitarze łączył światy bałkańskiego, arabskiego, indyjskiego wschodu z zachodnim wybrzeżem Afryki po bluesowe bezdroża Ameryki Północnej.”

Piątkowy koncert w Białymstoku Opera i Filharmonia Podlaska przygotowuje we  współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym. Wstęp wolny.

Koncert zespołu SHOFAR to jedno z wydarzeń przygotowanych przez OiFP – ECS z okazji 70. rocznicy powstania w getcie białostockim. 16 i 17 sierpnia przy ul. Odeskiej 1 zaplanowano koncerty, projekcje filmów, wystawy i promocję książki prof. Pawła Śpiewaka.

 W  piątek (16 sierpnia) o godzinie 17:00 rozpocznie się wernisaż wystawy „…Rękopisy tu grzebię i sieję…” Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego.  Wystawa zostanie zaprezentowana w OiFP dzięki uprzejmości Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie . Dyrektor ŻIH prof. Paweł Śpiewak i historyk z Instytutu - Jan Doktór będą  gośćmi spotkania i dyskusji wokół książki „Teologia i filozofia żydowska wobec Holocaustu”.   Tego samego dnia o godzinie 19:00 na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się wyjątkowy koncert.  Orkiestra OiFP, Chór OiFP i Chór dziecięcy wykonają III Symfonię „Kaddish” Leonarda Bernsteina.   Orkiestrę poprowadzi Michał Klauza. Chóry przygotowują: Wioletta Bielecka i Ewa Rafałko. Partie solowe wykona Anna Lubańska – mezzosopran. W roli narratora – Roman Gancarczyk.

Natomiast 17 sierpnia Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na projekcje filmów Tomasza Wiśniewskiego. Autor cykl kilku filmów – w większości w angielskiej wersji językowej – nazwał: „Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Potomkowie białostockich Żydów w poszukiwaniu swoich korzeni”. Obrazy będzie można oglądać na Sali kameralnej od godziny 16:00 do 19:00.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze odbieranie w kasie Opery bezpłatnych wejściówek na koncert symfoniczny „Kaddisz”.

  

Źródło