W najbliższy piątek i sobotę Opera i Filharmonia Podlaska będzie szczególnie multimedialna. Efekty multimedialne towarzyszyć będą III Symfonii „Kaddish” Leonarda Bernsteina, którą orkiestra OiFP oraz chóry funkcjonujące przy Odeskiej wykonają na Dużej scenie o godzinie 19:00.
Przed koncertem o 17:00 otwarta zostanie wystawa „…Rękopisy tu grzebię i sieję…” Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Część wystawy zrealizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie dotyczy getta białostockiego. Wystawie towarzyszyć będzie słuchowisko zrealizowane przez Polskie Radio Białystok według sztuki Marty Sokołowskiej zatytułowane „Wciąż jesteśmy liczni”. Sztuka powstało na podstawie listów Mordechaja Tenenbauma i Bronki Klibańskiej-Winickiej pisanych między lutym 1943 a październikiem 1944 roku. Scenariusz przygotował i reżyserią się zajął Dariusz Szada-Borzyszkowski z TVP Białystok. Dźwięk zrealizował Paweł Antosiewicz z Radia Białystok. W słuchowisku występują znani białostoccy aktorzy: Aleksadndra Maj – z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki jako Bronka Klibańska - Winicka oraz Ryszard Doliński – z Białostockiego Teatru Lalek - jako Mordechaj Tennenbaum. W produkcji słuchowiska wykorzystano archiwalną rozmowę reżysera z Bronką Klibański-Winnicką oraz piosenki białostockiego getta w opracowaniu i wykonaniu Karoliny Cichej z jej najnowszego projektu artystycznego „Jidyszland” . Słuchowisko po raz pierwszy zostanie wyemitowane w piątek 16 sierpnia na antenie Radia Białystok o godzinie 11:15. O 17:00 usłyszymy je w klimatycznej scenerii w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Natomiast 17 sierpnia OiFP-ESC zaprasza na projekcje filmów Tomasza Wiśniewskiego. Autor cykl kilku filmów nazwał „Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Potomkowie białostockich Żydów w poszukiwaniu swoich korzeni”.
Przyjeżdżają do Białegostoku z całego świata, z USA, Australii, Izraela, Kanady a nawet Rosji. Bo niegdyś mieszkali tu ich przodkowie: babcie i dziadkowie.
Przybywają prawie zawsze z irracjonalnym lękiem i niepokojem. Często słyszeli od innych „nie masz po co tam jechać, tam nic nie zostało, nawet kamień na kamieniu, to kraj antysemitów”. Ale wydostająca się z wnętrza siła przyciągania jest większa aniżeli głowa pełna medialnego strachu i obaw.
Spotykam się z nimi od wielu lat, od lat kilku zacząłem robić o nich filmy (zawsze za ich zgodą). Te zapisy filmowe pokazują jak potomkowie białostockich Żydów z każdym dniem coraz życzliwiej, cieplej i ze zrozumieniem patrzą na nasze miasto.
Jak dokonuje się w nich przemiana. Jak godzina po godzinie przekształcają się w białostoczan, którymi zawsze byli, ale przerwa pokoleniowa zamazała to dziedzictwo. W dniu pożegnania są innymi ludźmi. Polska, Białystok nie jest tylko cmentarzem ich przodków Żydów polskich, ale ich drugim domem.
Zapraszam na filmy o Philipie Liptonie, Michaelu Warrenie, i Annie Murkies z Australii, Aaronie Schlanskim i braciach Kleinbort z USA, Oscarze Sicilianie z Argentyny oraz o Reginie Drozdowskiej z podbiałostockich Zaleszan, która swój los związała z białostockim Żydem.
(Tomasz Wiśniewski)
Wśród filmów znajdą się:
-
Apples and oranges” | korzenie: Białystok Augustów Sidra Rajgród | czas trwania: 10 min.
10 sek. - „I came to find my Father” | korzenie: Białystok | czas trwania: 11 min. 36 sek.
- „It all started in Bialystok” | korzenie: Białystok | czas trwania: 17 min. 53 sek.
- „Closer to the Past" | korzenie: Białystok | czas trwania: 19 min. 16 sek.
- „All my life I heard about Krynki" | korzenie: Krynki, Białystok | 7 min. 53 sek.
- „Dance of survivors" | korzenie: Białystok | czas trwania: 5 min. 48 sek.
-
„Thats How We Hid” (I tak myśmy go chowali...) | czas trwania: 12 min. 11 sek. (*film
w polskiej wersji językowej) - „Ołówek” (The Pencil) w reżyserii B. Bielenia, scenariusz: T. Wiśniewski | czas trwania: 8 min. 38 sek. (film w polskiej i angielskiej wersji językowej)
Filmy będzie można oglądać na Sali Kameralnej OiFP-ECS od godziny 16:00 do 19:00.
Obrazy prezentowane będą w większości w angielskiej wersji językowej (za wyjątkiem filmów: „I tak myśmy go chowali”, „Ołówek”).
Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w getcie białostockim. W ramach tych uroczystości w piątek (16.08 godz. 20:30) OiFP-ECS zaprasza także na koncert znakomitego trio jazzowego SHOFAR. Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti tradycyjne melodie żydowskie odważnie połączą z free jazzem.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Wejscie na koncert „Kaddish” po okazaniu wcześniej odebranej w kasie OiFP bezpłatnej karty wstępu.