To wielkie wspólne przedsięwzięcie: Orkiestra, Chór i Chór dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej wspólnie wykonają w piątek III Symfonię „Kaddish” Leonarda Bernsteina.
III Symfonię „Kaddish” skomponował amerykański kompozytor w 1963 roku. Kadysz w tradycji żydowskiej to modlitwa odmawiana przez żałobników po śmierci bliskiej osoby. Jest pochwałą świętości Najwyższego i aktem ukorzenia się przed jego wolą. Dzieło Bernsteina od początku budziło wiele kontrowersji, a sam kompozytor ściągnął na siebie gniew ortodoksyjnych Żydów. Parte narracyjne cechuje bowiem ogromne natężenie emocjonalne, recytator mówi bardzo głośno, wręcz krzyczy. Ciekawe, że tekst narrator wypowiada w języku polskim. To tłumaczenie Marii Bogusławskiej. Swoje partie chóry wykonują w jidysz.
Chóry przygotowują: Violetta Bielecka i Ewa Rafałko. Partie solowe wykona Anna Lubańska – mezzosopran. W roli narratora – Roman Gancarczyk.
Gancarczyk jest aktorem teatralnym. Na stałe współpracuje z Krystianem Lupą. Pracę w teatrze łączy z działalnością dydaktyczną w krakowskiej PWST. W filmie pojawia się sporadycznie, kilka lat temu zagrał jedną z głównych ról w "Moim Nikiforze" Krzysztofa Krauze.
Anna Lubańska jest cenioną śpiewaczką operową, laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. Artystka w repertuarze ma też pieśni niemieckie, francuskie, polskie, rosyjskie i włoskie.
Gancarczyk, Lubańska, oba Chóry oraz Orkiestra OiFP w maju wspólnie pracowali już nad III Symfonią Bernsteina. Majowy koncert tak poruszył publiczność, że wtedy zrodził się pomysł powtórzenia koncertu przy ulicy Odeskiej i wzbogacenia go o efekty multimedialne.
Orkiestrę OiFP przygotowuje i w piątkowy wieczór poprowadzi Michał Klauza, kierownik muzyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Początek koncertu – godzina 19:00.
Wstęp na koncert po okazaniu bezpłatnych kart wstępu odebranych wcześniej w kasie OiFP.
Oto fotorelacja Michała Hellera/OiFP z środowej próby:
„Kaddish” jest jednym z licznych wydarzeń zaplanowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w getcie białostockim. Wcześniej otwarta zostanie specjalna wystawa przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie (godz. 17:00). Po otwarciu wystawy spotkanie z dyrektorem ŻIH prof. Pawłem Śpiewakiem i historykiem z Instytutu – Janem Doktórem. O 20:30 zaś w Amfiteatrze połączenie jazzu i tradycyjnych melodii żydowskich, czyli projekt SHOFAR.
W sobotę natomiast tematyka związana z białostockim gettem powróci … na duży ekran. Na pokaz swoich filmów dotyczących potomków białostockich Żydów zaprosi Tomasz Wiśniewski.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.