BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

06.09.2013 DZIŚ INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2013/2014

O godzinie 19:00 w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej wyjątkowy koncert. O tej samej porze na Dużej scenie przy ul. Odeskiej pierwsze po wakacyjnej przerwie przedstawienie słynnego „Upiora w operze” Andrew Lloyda Webbera. Tak wygląda inauguracja nowego sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dla tej młodej instytucji i jedynej po tej stronie Wisły, to dopiero  drugi sezon artystyczny. Dla Orkiestry – to już pięćdziesiąty dziewiąty.

Przygotowania do nowego sezonu Orkiestra OiFP rozpoczęła już pod okiem nowego  kierownika muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej, znakomitego dyrygenta,  Michała Klauzy. Muzycy pod jego batutą  zagrają  dziś  Uwerturę do opery "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta, Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op. 11 R. Straussa oraz II Symfonię D-dur op. 36 L. van Beethovena. Solistą podczas wyjątkowego wieczoru będzie utalentowany waltornista Jacek Muzyk.

Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op. 11 Richarda Straussa to jeden z dwóch koncertów solowych na waltornię napisany przez tego kompozytora. Prawykonanie utworu miało miejsce 14 marca 1885 roku w Monachium. Dzieło to stawia wielkie wymagania techniczne wobec solisty. Co ciekawe, koncert pisał młody Richard Strauss z myślą o sztuce wykonawczej swojego ojca – Franza Straussa, uważanego za jednego z najlepszych niemieckich waltornistów swoich czasów.

Warto zwrócić uwagę w programie koncertu inauguracyjnego na Uwerturę do opery "Czarodziejski flet". Napisany w1791 roku "Czarodziejski flet" to ostatnia z 22 oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera ta znajduje się w planach repertuarowych Opery i Filharmonii Podlaskiej w 2014 roku.

Nazywany przez historyków ojcem muzyki nowoczesnej, Ludwig van Beethoven był bez wątpienia twórcą nowego sposobu myślenia o muzyce.  Razem z Haydnem i Mozartem zaliczany jest do trójcy klasyków wiedeńskich.  Komponując w 1802 roku II Symfonię D-dur op. 36  Beethoven wybijał się ponad poziom współczesnej  mu muzyki symfonicznej, zapowiadając  rewolucyjny charakter przyszłych dzieł.   

Przed koncertem zapraszamy do obejrzenia dwóch wystaw prezentowanych w dawnym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2: „Bill Farran – utracone skarby – drewniane synagogi wschodniej Europy” oraz „Dziecko w chuście. Noszenie dzieci w chustach - powracająca tradycja”. Ekspozycje powstały we współpracy Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” oraz Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie i są prezentowane w OiFP – ECS do 20 września 2013 roku.

Ekspozycja „Bill Farran – utracone skarby – drewniane synagogi wschodniej Europy” pokazuję Farrana jako artystę wytrwale dokumentującego nieistniejące już, drewniane synagogi. Świątynie pochodzą z terenu Polski m.in. z Suchowoli, Zabłudowa, Wysokiego Mazowieckiego, ale także z Białorusi (Grodno, Jeziory, Piaski) oraz Ukrainy (m.in. Gwoździec, Pohrebyszcze, Jaryczów, Chodorów, Wałpa). Kilka fotografii ukazuje obiekty chrześcijańskie oraz meczet tatarski w Kruszynianach. Kolekcja unikalnych zdjęć podlaskich synagog przybliża różnorodność kulturową Podlasia. 

Ekspozycja fotograficzna „Dziecko w chuście. Noszenie dzieci w chustach - powracająca tradycja” przedstawia natomiast zbiór zdjęć współczesnych oraz wykonanych w latach 1910, 1916, 1919, 1941, na których widać kobiety różnych wyznań noszące dzieci w chustach. 

 

 

Serdecznie zapraszamy do zakupienia miesięcznego programu koncertowego

OD DZIŚ W SPRZEDAŻY WRZEŚNIOWY PROGRAM KONCERTOWY

Program jest dostępne w kasie OiFP - ECS oraz podczas koncertu

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło