BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

03.10.2013 WSCHÓD KULTURY/INNY WYMIAR W OPERZE

Trudno sobie wyobrazić tak głośne przedsięwzięcie bez udziału OiFP, dlatego  do  programu festiwalowego  włączyliśmy wydarzenia w ramach  cyklu „Przekroczyć granice”. Już drugiego dnia festiwalu ponad sto osób oglądało spektakl „Oj dawno, dawno...Białoruskie historie z Podlasia”. Młodzież ucząca się w Białymstoku języka białoruskiego prezentowała spektakl oparty na  historiach rodzinnych. Przejmujące, kameralne spotkanie z historią, które zakończyło się zupełnie niezwykle. Opiekunka teatru i reżyserka spektaklu, Alina Wawrzeniuk, została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP. Spotkanie w kawiarni FAMA zainaugurowało festiwalowe „Ogrody Sztuki”.

 

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP:

 

W sobotę (28 września)  w Sali kameralnej przy Odeskiej można było obejrzeć  film „Olmany” w reżyserii Jagny Knittel. Temat filmu, czyli życie na olmańskich bagnach na pograniczu białorusko-ukraińskim, stał się inspiracją do spektaklu „Olmany Interludium”. Spektakl przygotował  Zespół z Lasu. Pieśni z Polesia, ruch sceniczny i multimedia przeniosły publiczność w świat pokazywany wcześniej w filmie. Były to jednak inne artystyczne i duchowe przeżycia, nad którymi czuwał reżyser Przemysław Wasilkowski.

 

Epilogiem do tych wydarzeń było spotkanie z reżyserką Jagną Knittel, doprawione łyżką dziegciu. Max Żbankou, filozof i krytyk kultury z Mińska, przedstawił  swoją krytyczną wizję białoruskiej kultury. Nad całością  czuwał  Mikołaj Wawrzeniuk, dziennikarz i dokumentalista, który przyjął role moderatora.

Na tym sobotni dzień festiwalowy w Operze nie zakończył się.  Sprawnie zmienił się wystrój Sali  Kameralnej, gdzie po raz pierwszy można było obejrzeć barokową operę komiczną „Pimpinone”.  W spektaklu wziął udział zaproszony artysta z Białorusi, Aleś Puszkin, który jest gorącym propagatorem sztuki baroku. Niezwykle zgrabnie odnalazł się w spektaklu, zaskakując... siebie i publiczność, zwłaszcza tę, która zna dzieło Georga Philippa Telemanna.  Alesia Puszkina można było spotkać również osobiście we foyer Opery, gdzie przez cały dzień tworzył na bieżąco swoje prace inspirowane barokiem i operą „Pimpinone”.

 

Na finał Wschodu Kultury na Dużej Scenie przy Odeskiej zabrzmiały niemal metafizyczne i transowe dźwięki wyprodukowane przez niezwykły muzyczny kolektyw. W niedzielę (29 września)  Orkiestra  Opery i Filharmonii Podlaskiej zagrała wspólny koncert z Kapelą ze Wsi Warszawa. Projekt  swój żywot rozpoczął niemal dwa lata temu, ale dopiero podczas Wschodu Kultury został zaprezentowany pełnowymiarowy koncert.  Połączone zespoły poprowadził dyrygent  Grzegorz Berniak. Przed publicznością wystąpili tez specjalnie zaproszeni goście: Marcin Lićwinko – śpiewak tradycyjny oraz Grzegorz Szostak, bas, który tu stał się symbolem mariażu muzyki klasycznej i folkowej.

 

Znakomita białostocka publiczność,  świetny program, satysfakcja artystów. Tak najkrócej można opisać pierwszą edycję festiwalu WSCHÓD KULTURY/INNY WYMIAR, którą za rok chcemy powtórzyć.

 

Festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Białystok, Miasto Lublin, Miasto Rzeszów

Patroni medialni:

Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa

Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, BialystokOnline.pl

Koordynator: Białostocki Ośrodek Kultury

Więcej informacji: www.wschodkultury.eu

 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzeń operowych autorstwa Kasi i Michała Heller/OiFP:

 

Źródło